نقش ورزش در سلامت پوست

توضیحات:

 • ورزش موجب ميشود که پوست جوانتر و شادابتر به نظر برسد و در نتيجه خود فرد هم احساس خوبي داشته باشد.نقش ورزش کردن به عنوان عاملي براي جلوگيري از افزايش وزن، ساخت عضلات، پيشگيري از بيماريهاي قلبي عروقي و ديابت و موارد ديگر، به اثبات رسيده است. اما امروزه پزشکان بر اين باورند که ورزش کردن علاوه بر اين مزايا، نقش مفيدي در سلامت پوست بدن افراد دارد. بر کسي پوشيده نيست که ورزش مزاياي مهمي براي همه بدن دارد. پوست بدن ما که بزرگ ترين بافت بدن است، بيشترين بهره را ميبرد. تحقيقات نشان ميدهد که افزايش جريان خون در سطح پوست و توزيع مواد مغذي به سلولهاي پوستي و دور کردن مواد مخرب و سمي از پوست، از عمده ترين آثار ورزش روي پوست است.

  ورزش و سلامت پوست
  ساخت کلاژن و فيبرهاي محافظ که مانع از چين و چروکهاي اضافي روي پوست ميشود، از ايجاد خطوط پوستي جلوگيري ميکند. اما شايد پوستهاي مستعد جوش و آکنه مهمترين عضوي باشد که از مزاياي ورزش بهره مند ميشود.ورزش کردن با تعديل توليد هورمونهاي وابسته به تستوسترون، به شفافيت پوست منجر ميشود. همچنين مدارکي وجود دارد دال بر اينکه وقتي شما ورزش ميکنيد، ميزان استرستان کاهش پيدا ميکند. بنابراين غده هاي فوق کليه ميزان کمتري از انواع هورمونهاي مردانه که عامل اصلي تشکيل آکنه هستند، ترشح ميکند. به طور معمول پوست افرادي که استرس زيادي دارند، به خصوص کساني که دچار آکنه هستند، تيره است اما ورزش به کاهش اين تيرگي کمک ميکند. با کاهش استرس، کمي از تيرگي پوست کاسته ميشود چرا که کمي از ترشحات غده فوق کليه کاسته ميشود اما نبايد نقش ورزش را هم ناديده گرفت.

  ورزش منظم همچنين به افزايش تعريق پوست منجر شده و اين اثر خوبي در نرم شدن پوست و پيشگيري از شکنندگي آن دارد. افرادي که هنگام ورزش پياده روي طولاني ميکنند، چهره بشاش تري دارند و رنگ پوست آنها روشن تر است و در صورتي که مبتلا به آکنه شوند، درمان آکنه در اين افراد راحتتر است. هر چيزي که بتواند ميزان ترشح هورمونهاي مردانه را کنترل کند، نه تنها روي پوست بلکه روي ميزان ريزش مو هم اثر ميگذارد. ورزش از جمله روشهايي است که توليد اين هورمون را کاهش ميدهد. اين در حالي است که بسياري از ما تصور ميکنيم ورزش تنها آثار پيشگيرانه از بيماري و آمادگي جسماني دارد. ورزش کردن موجب افزايش توليد طبيعي کلاژن و جوان شدن پوست ميشود. در کساني که ورزش نميکنند، تعداد فيبروبلاستها که محرک توليد ماده کلاژن در پوست هستند، کمتر است و پوستشان زودتر پير ميشود. در اين افراد، پوست به سرعت تيره و چروک ميشود.

  طراوت پوست با ورزش
  براي اينکه پوست جوانتر و شادابتر به نظر برسد، ورزشهاي خاصي کمک کننده است. هنگام ماساژ پوست، نه تنها عضلات پوست صورت بلکه عضلات پاها، دست و بازوها، کشيده ميشود. در ورزشهايي مانند دويدن، پياده روي، وزنه برداري، تنش و استرس کاهش يافته و حتي التهابات پوستي کم ميشود. اين آثار مثبت در ورزش يوگا سالها است که شناخته شده است. کششهايي که در ورزش يوگا وجود دارد، به همراه کنترل حرکات و تنفس هاي آگاهانه، نه تنها به عضلات همه بدن کمک ميکند بلکه براي عضلات پوست صورت بهترين است. هنگام ورزش به دليل خونرساني بهتر، کل بدن به خصوص عضلات صورت به آرامش ميرسد.

  همه ما ميدانيم که با افزايش سن، چين و چروک پوست و خطوطي که هنگام عصبانيت و تغيير چهره ايجاد ميشود، افزايش مي يابد اما آنچه مسلم است ميتوان با انجام ورزش از شکل گيري دوباره و افزايش اين خطوط پيشگيري کرد. در کنار آرامسازي بدن و آرامش عضلات، متخصصان معتقدند که ورزشهاي هوازي مانند قدم زدن يا دوچرخه سواري موجب پاکسازي پوست ميشود. اين ورزشها مواد سمي را که در اثر تجمع دود سيگار، آلودگي هوا و حتي مواد شيميايي رايج در پوست مانند اسپري مو و دئودورانتها ايجاد ميشود، از سطح پوست برميدارد.

  در ورزشهاي هوازي خونرساني به پوست بهتر شده و اين خود برداشت مواد سمي پوست را بيشتر و موثرتر ميکند. همه اينها به سلامت پوست کمک ميکند. همچنين کساني که ورزش ميکنند، به طور آشکاري رنگ پوست زيباتري دارند. رنگ پوست صورت خوشرنگ در کساني که ورزش ميکنند، با رنگ زرد و سبز يا خاکستري در کساني که ورزش نميکنند، قابل قياس نيست.

  اول آب بعد ورزش
  اما آنچه به سلامت بيشتر پوست کمک ميکند، هيدراته کردن پوست يا آب رساني کافي به پوست، پيش و پس از ورزش است. در صورتي که به طور صحيح و مناسب در هنگام ورزش به بدن خود آب کافي برسانيد، جريان خون پوست بسيار بهتر خواهد شد. وجود مايعات کافي در بدن موجب تقويت حذف مواد سمي تجمع يافته در سلولهاي پوستي ميشود. اين کار يعني آبرساني کافي به بدن، به خصوص در افرادي که از الکل يا دارو استفاده ميکنند و يا غذاهاي آماده زيادي مصرف ميکنند، اثرهاي بيشتري دارد. نوشيدن مايعات کافي به خصوص آب، جريان خون پوست را افزايش داده و اين مواد سمي را از پوست شسته و از بدن دفع ميکند.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار خبر در :