باورهای فرهنگی و جنسیتی مرتبط با اندازه مو

توضیحات:

 • به نام خدا

  شخصا در فرهنگ ما، طول و بلندای مو نمادی از ساختارهای اجتماعی وابسته به تفاوت‌های ظاهری جنسیتی (دودیسی جنسی) یا ویژگی‌های متفاوت بین دو جنسیت مختلف است. اگرچه بسیاری از مردان موهای بلندی دارند، اما داشتن موی بلند برای مردان هنوز هم به‌عنوان یک بیانیه ضد فرهنگی تلقی می‌شود. البته هر مردی که موی بلندی دارد لزوما قصد هم‌ردیف کردن خود با زنان را ندارد، بلکه این رفتار به‌نوعی اعلان مخالفت و مقاومت در برابر تعاریف سنتی و رایج از مفهوم مردانگی است. (البته استثنایی برای این موضوع وجود دارد و داشتن موی بلند برای هنرمندان سبک موسیقی هوی متال heavy metal یک سنت اجباری است، اما این ژانر تا حدی خود را در تقابل با موسیقی همه‌ پسند و دوستانه رادیویی است.)

  ویژگی‌های مرتبط با تفاوت‌های ظاهری جنسیتی، درواقع از نوع همان موضوعاتی است که مطالعات زیبایی شناسی و همچنین روان‌شناسی تکاملی، از آن‌ها به‌عنوان فاکتورهای جذابیت جنسی یاد می‌کند. ازجمله این موارد می‌توان به داشتن لب‌های پررنگ و چشم‌های تیره در زنان و داشتن فک زاویه‌دار و مستطیلی در مردان اشاره کرد. زنان و مردان هر دو می‌توانند موهای خود را بلند کنند. اگرچه شواهد موجود نشان می‌دهند که هورمون استروژن زنانه سبب طولانی‌تر شدن بازه زمانی رشد مو به نام مرحله رشد آناژن می‌شود (به این معنی که موهای خانم‌ها قبل از ریزش طبیعی، می‌توانند رشد بیشتری کنند و بلندتر شوند)، اما این بدان معنی نیست که موهای آقایان پس از رشد و رسیدن به گوش‌هایشان، همان‌جا متوقف می‌شوند. این موضوع در ایجاد تفاوت واقعی جنسیتی موثر نیست.

  موهای بلند زنان و مردان نشانه چیست؟
  تحقیقات علمی در مورد طول موی موی زنان
  نتایج سرراستی در این موضوع وجود ندارد. مقاله‌ای که در مجله روان‌شناسی اسکاندیناوی به چاپ رسیده نشان می‌دهد که اندازه موهای زنان تاثیر زیادی بر میزان جذابیت آن‌ها نمی‌گذارد. برخلاف تصوری که اغلب داریم، در مطالعه مذکور، زنان با موهای کوتاه‌تر ازنظر شرکت‌کنندگان بارورتر ارزیابی شدند که با نظریه روان‌شناسی تکاملی مبنی بر اینکه داشتن موهای بلند نشانه‌ای بر آماده بودن یک زن برای تولیدمثل باشد، متضاد است. از سوی دیگر، تحقیقی که در سال ۲۰۰۴ انجام گرفت نشان می‌دهد که ازنظر مردان، زنانی که موهای بلندی دارند از سلامت بیشتری برخوردارند که نظریه روان‌شناسی تکامل را تایید می‌کند. اما نتایج همان مقاله نشان می‌دهد که اگرچه موهای بلند یا طول متوسط می‌تواند به چهره زنی معمولی، جذابیت بیشتری ببخشد، اما داشتن موهای بلند در افزایش جذابیت زنانی که ذاتا چهره زیبایی دارند، بی تاثیر است.

  هیچ‌کدام از این مطالعات به زنانی که می‌خواهند با تغییر در اندازه موهایشان، بر عشق و علاقه حاکم بر رابطه‌شان بیفزایند، کمکی نمی‌کند. اما می‌خواهم مجددا جمله همسرم را بررسی کنم که به نظر او زنانی که مدل موی کوتاهی دارند به نظر مصمم و مستقل به نظر می‌آیند. مطمئنا اندازه و بلندی مو در چگونگی درک شخصیت شما از سوی دیگران موثر است، اما یک مطالعه نشان می‌دهد که نظر همه اشخاص در این مورد یکسان نیست و نظر افرادی مثل همسر من در اقلیت قرار می‌گیرند. طبق نتایج این مطالعه در نظر شرکت‌کنندگان مصمم و مستقل بودن شخصیت زنان در هر دو حالت موهای بلند یا کوتاه یکسان است ولی زنان مو بلند دارای ویژگی‌های زنانگی بیشتری هستند. شاید چنین فکر کنید که ازنظر منطقی شرکت‌کنندگان باید زنان مو بلند را دارای خصوصیاتی بدانند که معمولا با زنانگی مرتبط است، ازجمله: بردباری و همدلی. اما نتایج این را نشان نمی‌دهند. ازنظر داوطلبان، زنان مو بلند باهوش‌تر و قدرتمند‌تر بودند و در مقابل زنانی که موهای کوتاهی داشتند صاف و ساده‌تر، دلسوزتر و بااحساس‌تر به‌حساب می‌آمدند. (شایان‌ذکر است که این مطالعه در مجارستان انجام گرفته است و ممکن است مفاهیم ضمنی مرتبط با طول موی زنان با بقیه نقاط جهان یکسان نباشد. ضرب‌المثلی که در بین مردمان مجار رایج است می‌گوید: Hosszú haj rövid ész به این معنی که «موهایش بلند و عقلش کوتاه است». اما نتایج این مطالعه در تقابل با این باور غلط همان سرزمین است.)


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :