فولیکول مو چیست ؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  واحد ساختاری و یا سباسه یک فولیکول مو شامل فولیکول مو با یک غده سباسه ضمیمه و عضله راست کننده مو است. فولیکول مو از سطح اپیدرم شروع می شود. برای فولیکول هایی که موهای انتهایی تولید می کنند، فولیکول مو به عمق درم و گاهی اوقات حتی زیرپوست گسترش می یابد.

  در همین حال، فولیکول هایی که موهای زائد را تولید می کنند، فقط تا درم شبکه ای فوقانی گسترش می یابند. سه قطعه مهم فولیکول مو بر روی سر یافت می شود: اینفندیبولوم ، ساقه و بخش تحتانی/ زیرین فولیکول (که شامل پیاز است).

  بخش اینفندیبولوم قسمت فوقانی فولیکول است. در سطح اپیدرم شروع می شود و تا دهانه مجرای سباسه گسترش می یابد. ساقه، ناحیه بین ناحیه مجرای سباسه و برآمدگی است. برامدگی ناحیه ای از فولیکول های مشخص شده با درج عضله راست کننده مو است. همچنین برآمدگی شامل چندین سلول بنیادی اپیدرمی است که بخشی از غلاف ریشه خارجی و رنگ با CK19، CK15 و CD200 است. در نهایت، بخش زیرین فولیکول مو از برآمدگی تا پایه فولیکول گسترش می یابد. این بخش حاوی پیاز است که حاوی ماتریکس فولیکولی است که در اطراف و بالای پاپیلا ی پوستی قرار دارد.

  پاپیلای پوستی حاوی مویرگ ها است. پاپیلا با ماتریکس تعامل دارد که دارای بالاترین میزان میتوز در اندام هاست. ماتریکس بخشی از فولیکول مو است که در آن ماتریکس کراتینوسیت ها برای شکل دهی به غلاف موی درحال رشد تکثیر می شود. ملانوسیت ها در میان سلول های ماتریکس ترکیب شده اند تا رنگ غلاف مو را ایجاد کنند.

  ساختمان فولیکول مو

  غلاف مو متشکل از هسته داخلی شناخته شده به عنوان مدولا است. مدولا توسط قشر احاطه می شود که توده ی مو را تشکیل می دهد. با حرکت به بیرون، یک لایه سلولی تشکیل دهنده کوتیکول غلاف وجود دارد. کوتیکول غلاف در سه لایه قرار دارد که غلاف داخلی (درونی) ریشه را تشکیل می دهند. غلاف داخلی در شکل دهی غلاف مو به هنگام رشد آن از ماتریکس مهم است. غلاف داخلی از خارج به داخل کراتینه می شود و در نهایت در اواسط فولیکول، را در حدود سطح ساقه، متلاشی می شود.

  در نهایت، غلاف بیرونی (خارجی) ریشه تمام غلاف مو را محصور می کند. این لایه تحت کراتینه شدن غلاف ریشه قرار می گیرد که در حدود سطح ساقه قرار دارد. غدد سباسه، غده های هولوکرینی هستندکه با فولیکول های مو، به ویژه در مناطق خاصی از پوست مانند چهره ارتباط نزدیک دارند.

  این غده ها بر روی فولیکول های مو، به جز در ناحیه ای مانند لب (زیرا لب ها حاوی فولیکول های مو نیستند) باز می شوند، به طوری که به طور مستقیم بر روی سطح مخاطی تخلیه می شوند. هنگامی که غدد سباسه از طریق هورمون هایی مانند آندروژن ها تحریک می شود، غدد سباسه یک سبوم غنی از چربی ترشح می کنند که مو را محافظت می کند و یک مانع آب‌گریز برای پوست می سازد که می تواند به عنوان محافظ عمل کند. عضله راست کننده مو در سطح برامدگی قرار دارند و همچنین به لایه پاپیلاری درم وصل می شوند. در هوای سرد، تحریک سمپاتیک موجب انقباض این عضلات می شود. این باعث می شود که سطح پوست کمی بلند شود و مو راست بایستد که به طور معمول به نام “سیخ شدن مو” شناخته می شود.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :