با ورزش فریزبی آشنا شوید

توضیحات:

 • به نام خدا

  فریزبی یک بشقاب لبه دار پلاستیکی با ضخامت ۵/۲سانتی متر و قطر ۲۷ سانتی متر است، فریزبی دارای سایز های متفاوتی است که سایز مذکور مورد استفاده در فدراسیون ورزش‌های همگانی ایران است.

  اما بازی‌های رسمی که در فدراسیون جهانی از اهمیت بیشتری برخوردار است به ترتیب: فریزبی آلتیمیت، فریزبی گلف، حرکات نمایشی انفرادی با فریزبی است.

  ‌برای بازی کردن فریزبی آلتیمیت قبل از هرچیز باید دو تیم متشکل از حداقل پنج نفر و حداکثر هفت نفر را تشکیل دهیم.

  ابعاد زمین بازی به این ترتیب خواهد بود: طول کلی زمین بازی ۱۰۰ متر و عرض کلی ۳۶ متر است، از انتهای هر دو طرف زمین ۱۸متر جدا کرده و به این ۱۸متر ناحیه گل می‌گویند. پس طول زمین اصلی بازی ۶۴ متر، جمع طول دو ناحیه گل ۳۶ متر، عرض کلی زمین بازی کلی و ناحیه گل ۳۶ متر است.

  برای شروع بازی دو کاپیتان دو فریزبی می‌اندازند و تیم مهاجم و مدافع را تعیین می‌کنند.

  بعد از مشخص شدن تیم مدافع و مهاجم، تمام افراد تیم مدافع همگی داخل ناحیه گل حضور دارند، در مقابل تمامی بازیکنان تیم مهاجم به اینصورت که یک پایشان روی خط ابتدایی ناحیه گل و پای دیگرشان در زمین بازی قرار دارد آماده دریافت پرتاب از سوی نفر تیم مدافع می‌شوند.

  بعد از پرتاب توسط بازیکن تیم مدافع به سمت بازیکنان تیم مهاجم و دریافت فریزبی توسط بازیکنان تیم مهاجم بازی شروع می‌شود، به اینصورت که بازیکنان تیم مهاجم با پاس کاری با یکدیگر به ناحیه گل تیم مدافع نزدیک می‌شوند.

  تیم مدافع می‌تواند برای اینکه فریزبی را مال خود کند، در بین مسیری که فریزبی بین بازیکنان تیم مهاجم جابه‌جا می‌شود، تاثیری بگذارند تا فریزبی با زمین برخود کند یا اینکه به طور مستقیم در دستان خودشان قرار گیرد، در این صورت آنها به مهاجمین تبدیل می‌شوند.

  در زمانی که فریزبی در دستان بازیکنان تیم مهاجم قرار دارد، افراد تیم مدافع می توانند در جلوی آن فرد مالک فریزبی است با فاصله ی حداقل یک دست و حداکثر سه متر ، بایستد و به طور معمول تا ۱۰ثانیه بشمارد. مهاجم در عرض ۱۰ثانیه باید پاس دهد در غیر اینصورت مالکیت عوض می شود.

  بعد از زدن گل زمین دو تیم تعویض می شود و دوباره بازیکنان در ناحیه ی گل خود مستقر می شوند با توجه به اینکه تیمی که گل خورده به تیم مهاجم تبدیل شده و تیمی که گل زده به تیم مدافع.

  اولین تیمی که به امتیاز ۹ برسد نیمه عوض شده و بعد از به پایان رسیدن وقت استراحت نیمه دوم با تغییر زمین‌ها شروع می شود. هر یک از دو تیم که زودتر به امتیاز ۱۷ برسند برنده بازی خواهند بود.

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :