یوگا چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  یوگا فرایند کشف خود شناسی را در پی دارد و علاوه بر فوایدی فردی که برای افراد دارد، برای جامعه نیز می تواند مفید باشد. در واقع نمی توان گفت یوگا فقط یک ورزش بدنی است چون پژوهشهای علمی ثابت می کند که یوگا نه تنها بر جسم انسان تاثیر می گذارد، بلکه در تنظیم نیروی پرانیک یا انرژی حیاتی و جریان آن و همچنین بر ضمیر انسان نیز موثر می باشد.

  یوگا علم حیرت انگیزی است که تفکر استدلال و منطق را در سطح عالی به انسان هدیه می کند. یوگا به معنی اتحاد است و منظور از یوگا اتحاد و یگانگی با وجود درونی است. برای رسیدن به این اتحاد تعداد حالات و وضعیت هایی وجود دارد که آسانا نامیده می شود که با حرکات یا تمرینات ژیمناستیک نرمشها و بدن سازی نباید اشتباه گرفت.

  مفهوم و معنای یوگا ( اتحاد و یگانگی ) با وجود درونی است که با رفع دو گانگی فکر و ماده و نیل به یک واقعیت متعالی در درون عملی می شود. آسانا به معنی قرار گرفتن در وضعیت و حالتی که در آن میتوان از لحاظ روحی و جسمی خونسرد و راحت بود و در آرامش کامل قرار گرفت.

  برنامه آموزشی یوگا به گونه ای طرح ریزی شده که به توسعه بافت شخصیت منتهی می شود.

  آسانا به علت کشش های عضلانی و ماساژ اعضا و غدد داخلی و ایجاد هماهنگی بین اعضاء بدن و سیستم اعصاب برای ایجاد سلامتی و رفع بیماری ها بسیار موثر بوده و به تمرین کننده سلامتی اعطا می کند و بطور خارق العاده ای در تسکین و بهبود بسیاری از بیماریها و حتی بیماریهای غیر قابل علاج مفید واقع می شود. و می تواند درد را از بین ببرد یا قابل تحمل نماید.

  هدف از تمرین آساناهای یوگا(حرکات اصلی یوگا) توسعه شخصیت روانی و روحی است .

  هدف از تمرینهای ورزشی؛ حفظ سلامت و کسب قدرت بدنی از طریق تقویت جسم و عضلات و استخوان هاست. تمرینات جسمی علاوه بر سرعت حرکت نیازمند تنفس زیاد است که کار قلب و سیستم تنفسی را زیاد می کند و در نتیجه خستگی و کم شدن انرژی حیاتی را موجب می شود .

  ورزشکاران جوان در حین تمرینات ورزشی خود را سالم احساس می کنند اما با رشد تدریجی بدن زمان اعضای بدن به علت کهولت کارایی خود را نسبت به وظایفی که دارند از دست می دهند . آنگاه دچار مشکلات تنفسی یا بیماری های روماتیسمی می شوند و این بدان دلیل است که بیشتر از حد معمول از محلهای ارتباط و اتصال استخوانها با هم استفاده شده است و عضلات نیز بیش از حد رشد کرده اند از اینرو سختی و استحکام خود را از دست داده اند وشل شده اند. این تغییر باعث می شود که بافت عضلانی به چربی مبدل گردد. اگر بمدت کوتاهی تمرینات ورزشی و بدنسازی قطع شود چربی زیادی در عضلات جمع می شود. ورزش های سنگین برای همه افراد میسر نیست اما آساناهای یوگا برای همه سنین امکان پذیر است .
   

  یوگا چیست؟

  ۱ -آساناهای یوگا جامع ترند و بتدریج با وانهادگی و تمرکز انجام می شوند که سیستم درونی و بیرونی را تحت تاثیر قرار می دهد از این رو سیستم اعصاب. غدد داخلی و اعضای درونی و بیرونی تشویق می شوند که بطور صحیح عمل کنند ضمناً آساناها اثر فیزیکی روانی دارند و در بهبود ناتوانایی ها موثر بوده و فاقد محدودیتها برای افراد تندرست یا ناسالم ، جوان یا پیر می توانند این تمرینها را انجام دهند .

  ۲-با انجام یوگا هورمونهای مختلف در سطح بدن متناسب ترشح می شوند و سلامتی بدن را تامین می کنند. با ایجاد سلامتی علاقه به حیات و ادامه زندگی افزایش می یابد .

  ۳-از طریق انجام تمرین های منظم یوگا – عضلات – استخوانها – دستگاه تنفسی – دستگاه دفعی – گردش خون هماهنگ می شوند و تمرینهای یوگا به بدن قابلیت انعطاف می دهد و انسان را در تطابق با تغییرات محیط توانا میکند و با تحریکات ترشحات دستگاه گوارش جذب و دفع نظم ایجاد می کند که اثرات مستقیمی به ایجاد تعادل در اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک دارد. خلاصه آنکه تمرینات یوگا بدن رادر حالت تعادل و خوب نگه می دارد و بدن ناسالم را بسوی سلامت هدایت می کند .

  ۴- تمرینات یوگا مشابه داروست که متناسب با توانایی، ظرفیت و حساسیت بدن انسان تجویز می شود. همانگونه که نسبت مصرف دارو باید رعایت شود تا منجر به نتیجه گردد تمرینات یوگا نیز باید زیر نظر استاد و به مقدار مشخص انجام شوند، و الا نتایج حاصله رضایت بخش نخواهد بود .

  جسم از طریق هاتا یوگا و ذهن از طیق راجا یوگا ؛

  هاتا یوگا : شخص را قادر می سازد بوسیله تمریناتی بر مقاومت طبیعی خود افزوده وسلامتی را در حیطه جسم ذهن تجربه کند وبر واکنشهای عصبی غیر ارادی خود کنترل و تسلط داشته باشد .

  راجا یوگا : با این روش به کنترل و انظباط ذهن دست می یابیم . با انجام این تمرینها مهارتهای ذهنی افزایش پیدا کرده؛ میزان دقت، تمرکز، اراده، اراده و حافظه و سایر توانایهای ذهنی تقویت می شود .

  سلامتی چیزی بیش از بیمار نبودن است :

  چینی ها معتقدند سلامتی ترکیبی از سلامت روح . ذهن و جسم می باشد و سلامت کامل با تعادل این سه سیستم امکان پذیر است. آنان معتقدند تعادل بسیار حیاتی و مهم است و هر عضوی با اعضاء مرتبط دیگر باید در حال تعادل باشد تا انرژی مثبت در همه بدن ایجاد شود و سلامت کامل برقرار شود .


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :