جنس و ضخامت مو

توضیحات:

 • به نام خدا

  از نظر نوع ضخامت، موها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

  1- موهای لانوگو (Lanugo): موی نازک و کرک مانندی که از پنجمین ماه بارداری بدن جنین را می‌پوشاند و در اواخر بارداری یا کمی بعد از تولد می‌ریزد.

  2- موهای کرک مانند (vellus): موهای کرکی به موهای بسیار ریز، نرم و نازکی گفته می‌شود که فاقد مدولا هستند. این موها حداکثر تا دو سانتی‌متر رشد می‌کنند؛ مثل موی پیشانی.

  3- موهای اصلی (Terminal) : موهای اصلی در واقع همان موهای سر، ابرو و مژه هر انسان است که نسبت به موهای کرک ضخامت و رشد بیشتری دارد. در دوران بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی در بدن، بعضی از موهای کرک به موهای اصلی تبدیل می‌شوند و بالعکس با افزایش سن بعضی از موهای اصلی سست شده و به موی کرکی تبدیل خواهد شد.

  متوسط قطر تارهای مو چقدر است؟

  ضخامت یا قطر تارهای مو به عواملی چون نژاد، سن و جنسیت بستگی دارد. قطر موهای نازک معمولا کمتر از 60 میکرون، موهای متوسط بین 60 تا 80 میکرون و موهای ضخیم بیش از 80 میکرون است. به طور متوسط قطر تارهای مو یا ضخامت مو تقریبا 0.08 میلی‌متر است.

  مواد و عناصر تشکیل‌دهنده مو

  90 درصد مواد تشکیل دهنده مو، یک نوع پروتئین به نا آلفا-کراتین است که یک پلیمر بیولوژیکی از مجموعه‌ای از آمینواسیدها است و حکم استخوان‌بندی مو را دارد. این نوع کراتین از لحاظ ساختار شیمایی با کراتین سازنده پوست و ناخن کمی متفاوت است.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :