آسیب متابولیک: آنچه هست و نیست

توضیحات:

 • به نام خدا

  آسیب متابولیک چیست؟

  آسیبی است ناشی از واکنش‌های شیمیایی غیرطبیعی که فرایند متابولیک طبیعی بدن را به‌هم بزند. این آسیب دارای علائمی مثل لتارژی، کاهش وزن، یرقان و تشنج است.

  همه افراد جهان در بدنسازی و فیگور در مورد آسیب‌های متابولیک و چگونگی قاتل رژیم بودن آن صحبت می‌کنند.

  یکی از اصطلاحات بزرگ در خرده فرهنگ‌های بهداشتی و تناسب اندام این اواخر “آسیب سوخت و ساز بدن” است. به نظر می‌رسد که تعداد کمی از “مربیان تغذیه” از یک طرف حصار یا طرف دیگر موضع محکم گرفته‌اند و اصرار دارند که این یک پدیده معتبر یا یک افسانه است. در حالی که ادبیات در مورد موضوع آسیب متابولیک هنوز هم کمیاب است، چند سال آینده باید جالب باشد زیرا تحقیقات بیشتر و بیشتر به این نگرانی متمرکز می‌شود.

  به طور خلاصه ، آسیب متابولیک عبارت است از اصطلاحات استفاده شده برای مشخص کردن حالتی که بدن به طور متناسب و مناسب پاسخ آن را نمی‌دهد همانطور که انتظار می‌رود با توجه به ورودی و خروجی انرژی. به عنوان مثال ، ممکن است شخصی بدن خود را در طی ساعت‌ها کاردیو قرار داده و کالری مصرفی خود را محدود کند اما هنوز متوجه کاهش وزن و کاهش چربی نمی‌شود ، که به نظر نظری غیرممکن است ، اما همانطور که بسیاری از افراد می‌دانند ، این امر واقعاً می‌تواند اتفاق بیفتد. وقتی شخصی به چنین نقطه‌ای بحرانی رسیده باشد ، عموماً اعتقاد بر این است که تا حدی “آسیب متابولیکی” دارند.

  اندازه گیری آسیب سوخت و ساز بدن

  با این حال ، در آنجا معضل اصلی با طبقه بندی آسیب‌های متابولیکی ایجاد می‌شود ، زیرا فقط گفتن “من آسیب متابولیکی دارم” مبهم است. معکوس کنید، اما مشکل اینجاست که هیچ روش واقعی / دقیق برای ردیابی چنین کمیتی در این مرحله وجود ندارد.

  بهترین روش قابل قبول پزشکی بعدی برای تأیید صدمات متابولیک احتمالاً سنجش‌های مختلف هورمونی مانند سطح / عملکرد هورمون تیروئید، لپتین و سایر موارد است. دلیل این امر این است که یکی از مهمترین تنظیم کننده‌های میزان متابولیک غده تیروئید است. به طور کلی ، افرادی که کم کاری تیروئید نشان می‌دهند، به طور قابل توجهی سنگین‌تر هستند (و / یا تمایل دارند به راحتی وزن خود را کاهش دهند) و زمان سختی را از دست می‌دهند.

  به این معنا نیست که آسیب‌های متابولیکی کاملاً به مشکلات تیروئید و سایر بیماریهای غدد درون ریز منتقل نمی‌شود، اما از نظر فیزیولوژیکی می‌توان ادعا کرد که چنین مواردی در واقع بر سلامت متابولیک فرد تأثیر می‌گذارد.

  آنچه مسئله آسیب‌های متابولیکی را حل می‌کند این است که هیچ راه بی عیب و نقص (هنوز) برای مشخص کردن آنچه دقیقاً خراب است وجود ندارد و چرخه شرور داشتن یک میزان متابولیک را کاهش داده است. ممکن است برخی از افراد علیرغم کار خون خود که دارای مقادیر اسمی هستند ، آسیب متابولیکی داشته باشند ، در این صورت باید فاکتور (های) دیگری وجود داشته باشد که بر میزان متابولیک فرد تأثیر بگذارد.

  نمونه‌ای از این موارد ممکن است فردی با سطح طبیعی و عملکرد تیروئید باشد، اما با این وجود نمی‌تواند وزن خود را نجات دهد و تا آنجا که محدود کننده کالری و فعالیت‌های قلبی و عروقی است به اقدامات شدید پیش رفته است. در این مرحله است که می دانیم آسیب متابولیک به دلیل سایر عوامل فیزیولوژیکی رخ می‌دهد. کشف این عوامل چیزی است که احتمالاً در سالهای آینده بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

  چه آسیب متابولیکی نیست

  من فکر می‌کنم یکی از موارد مهم در مورد آسیب‌های متابولیکی بحث در مورد این مسئله است که توسط افرادی که در هر نوع رقابت بدنی به رقابت می‌پردازند “تشخیص داده می‌شود”. فقط به این دلیل که در یک بدن سازی یا فیگور (یا هر رویدادی) شرکت کرده‌اید ، لزوماً به معنای این نیست که شما به طور خودکار در حالت “آسیب متابولیکی” قرار دارید. بله، میزان متابولیک شما احتمالاً کاهش می‌یابد زیرا این دانش تقریباً متداول است که در مواقعی کاهش انرژی ورودی بدن شما به طور طبیعی بازده انرژی خود را کاهش می‌دهد. گفته می‌شود ، آسیب سوخت و ساز بدن با کاهش میزان متابولیک یکسان نیست.

  با توجه به این ، خیلی عجول نیستید که فقط به این دلیل که کمتر غذا می‌خورید ، ورزش می‌کنید ، بیشتر ورزش کنید ، اما وزنه برطرف کننده آن چیزی که می‌خواهید امیدوار نیستید ، روی باند صدمه دیده به متابولیسم پرش کنید. آسیب متابولیک یک وضعیت شدید ناشی از رفتار شدید است.

  ما به شدت صحبت می‌کنیم به این معنا که برخی از افراد می‌توانند در روز <600-700 کالری در روز بخورند ، 2-3 ساعت کاردیو انجام دهند ، و هنوز هم وزن کم نمی‌کنند … به راحتی می‌توان گفت که در آن زمان آسیب متابولیکی رخ داده است. برعکس ، صرفاً به این دلیل که کالری را به مثلاً 1600 کالری در روز کاهش داده‌اید و 45 دقیقه کاردیو بدون کاهش وزن انجام می‌دهید ، یک متابولیسم “آسیب دیده” را نشان نمی‌دهد. من فکر می‌کنم مردم فقط باید با احتیاط به هنگام گذاشتن برچسب روی سلامت متابولیک خود ، قدم بردارند. کاهش میزان متابولیسم مترادف با آسیب متابولیک نیست.

  اصلاح آسیب‌های متابولیکی

  همانقدر که مردم می‌خواهند باور کنند که یک فرمول جادویی یا درمانی وجود دارد که می‌توانند در اثر آسیب دیدگی متابولیک بیابند، واقعیت این است که برای برگرداندن “آسیب” شما تقریباً فقط باید برعکس آنچه شما بوده‌اید انجام دهید.  این به معنای انجام کاردیو کمتر، بیشتر غذا خوردن ، استراحت بیشتر و تمرکز بر تمرینات وزنه برداری است.

  فراموش نکنید که ماهیچه نسبت به بافت چربی متابولیک تر است و بنابراین با ایجاد عضلات بیشتر، ظرفیت متابولیک خود را افزایش می‌دهید. به همین دلیل است که بسیاری از بدنسازان می‌توانند در رژیم خود به اندازه کمی و بدون وجود کاردیو در بدن خود باقی بمانند ، زیرا آنها چنین ظرفیت متابولیکی بالایی را ایجاد کرده‌اند که “خوردن” سوخت و ساز بدن آنها دشوار است (مشکل “خوب” اگر از من بپرسید)

  من به افرادی که ادعا می‌کنند برخی از مکمل‌ها یا مواد غذایی خاص به طور ناگهانی آسیب متابولیک شما را برطرف می‌کنند ، تردید نخواهم کرد. این به این معنا نیست که مکمل‌ها نمی‌توانند به شما کمک کنند ، اما تمرکز ایده آل باید روی فاکتورهای بزرگی مانند رژیم و رژیم غذایی شما باشد. کسانی را که در مسیر درست قرار دارند برگردانید و سپس نگران خرد کردن سایر عوامل کم اهمیت دیگر باشید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :