گیاهخوار شویم یا نه؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  گیاهخواری:

  امروز بخاطر چاقی، افزایش وزن و مشکلات ناشی از آن خیلی ها به سوی رژیم های متفاوت و بخصوص رژیم گیاهخواری روی می آورند. ولی قبل از اینکه به طور کامل فرآورده های حیوانی و گوشتی را ترک کنیم لازم است که بدن آماده شود. نمی توان به یکباره تمام موارد غذایی را از رژیم خود حذف کنید. در این بخش از نحوه صحیح رژیم گیاهخواری و تاثیرات آن در ماه های بعد از رژیم خواهیم گفت:

  رژیم گیاهخواری همانطور که از نامش پیداست رژیمی بر پایه گیاه خواهد بود و در آن فرد نمی تواند گوشت و لبنیات مصرف کند. عوامل متفاوتی همچون حفظ حقوق حیوانات، حفظ محیط زیست، چاقی و محدودیت های مذهبی سبب شده که افراد زیادی علاقمند شوند رژیم گیاهخواری را انتخاب کنند.

  اگر رژیم گیاهخواری شما اصولی باشد با یک برنامه ریزی درست، می توانید تاثیر مثبت آن را در بدن ببینید و سلامت را به بدن هدیه دهید. کسانی که تمام عمر از لبنیات و فرآورده های گوشتی استفاده کردند با این رژیم تغییرات چشمگیری را تجربه خواهند کرد.

  هفته های نخست رژیم:

  فرد در چند هفته اول رژیمی بیشتر از قبل انرژی دارد و نیروی بدنش بیشتر می شود چرا که  گیاهخوار گوشت فراوری شده را از برنامه غذایی خود حذف کرده و سبزی ها و میوه های سرشار از ویتامین و مواد مغذی را جایگزین. غذاهای گیاهی جای غذاهای آماده و فرآوری شده را می گیرند و عملکرد بدن را بهبود می بخشند.

  بعد از چند هفته، فراورده های حیوانی کاملا حذف شده اند، حالا عملکرد روده بزرگ یا منظم تر می شود و یا نفخ و باد و حرکات شل روده بیشتر می شود. چون رژیم فرد تغییر کرده و برخی سبزیجات دیر هضم سندرم روده تحریک پذیر را بوجود می آورند.

  این حالت بستگی دارد که رژیم گیاهی شما شامل غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات های اصلاح شده باشد و یا بصورتی متعادل برنامه ریزی شده باشد، بالاخره رفع می شود.

  در نتیجه این تغییرات تنوع گونه های باکتریایی روده بیشتر می شود. در این حالت مقاومت بدن نیز بالا می رود.

  سه تا شش ماه بعد:

  معمولا بعد از چند ماه افراد ابراز می کنند که آکنه ها و جوش های پوستی که داشتند بخاطر پیروی از رژیم گیاهی از بین رفته است.

  یکی از کمبودهایی که در این دوره خود را نشان می دهد کمبود ویتامین دی است. ویتامین دی از غذایی همچون گوشت و ماهی و لبنیات به بدن می رسد ولی حذفشان فرد خیلی دیر متوجه کمبود این ویتامین خواهد شد. ویتامین دی برای حفظ سلامتی استخوان، دندان و عضلات ضروری است و باید توجه کنید که در صورت کمبود این ویتامین سرطان، بیماری های قلبی، میگرن و افسردگی در کمین بدنتان هستند.

  ویتامین دی و ذخابر آن به مدت دوماه در بدن برجای می مانند. البته به این هم بستگی دارد که چه زمانی رژیم را شروع کنید. مثلا در ماه های سرد این کمبود خود را بیشتر نشان می دهد چرا که نور خورشید در ماه های سرد سال کمتر به انسان می رسد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :