تی آر ایکس ؛ یک ابزار ورزشی ساده، نه یک ورزش پیچیده!

توضیحات:

 • به نام خدا

  شرط می بندم اسم تی آر ایکس ، به گوشتان خورده است و کنجکاو هستید تا بدانید TRX دقیقاً چه دستگاهی است و چگونه به لاغری کمک می کند. این روزها در هر شهر کوچکی هم زندگی کنید، کلاس های تی آر ایکس دایر است و همه از آن سخن می گویند. چرا؟ چون تی آر ایکس مد شده است و خیلی ها بدون اینکه حتی بدانند تی آر ایکس چیست؟ به امید لاغری و تناسب اندام در کلاس های آن ثبت نام می کنند.

  شاید شما هم جزء افرادی باشید که در زندگی از مد روز پیروی می کنید. بحث مد فقط در بحث پوشاک نیست و در تمامی مسائل زندگی نمود پیدا می کند. اینکه مردم دوست دارند جدیدترین ها را امتحان کنند، چیز جدیدی نیست. بحث مد در ورزش و تناسب اندام هم خیلی شایع است. یک روز این ورزش مد می شود و روز دیگر ورزش جدیدتری جای آن را می گیرد. یک روز زومبا، روز دیگر کتل بل و امروز تی ار ایکس و فردا…؟ این داستان ادامه دارد.

  چرا تی آر ایکس ورزش نیست؟

  بله درست شنیدید تی ار ایکس TRX ، ورزش نیست! شاید این حرف به خیلی ها بر بخورد. اما حقیقت این است که تی آر ایکس صرفاً یک ابزار ورزشی است. مانند دمبل، هالتر، سوئیس بال، کش و یا هر ابزار ورزشی دیگری. در هیچ جای دنیا تی آر ایکس را یک ورزش نمی دانند. چون رشته ورزشی تعریف خودش را دارد. آیا تا به حال شنیده اید کسی بگوید ورزش دمبل انجام داده ام؟!

  همانطور که گفتم تی ار ایکس صرفاً یک ابزار ورزشی ساده است که می توان با آن به تمرین های گوناگونی پرداخت و برخی از فاکتور های آمادگی جسمانی را ارتقا داد.

  تی آر ایکس چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

  تی آر ایکس TRX مخفف Total body Resistance Exercises است که ترجمه آن تمرینات مقاومتی کل بدن است. از این ابزار ورزشی برای اولین بار در نیروی نظامی آمریکا استفاده شد. تی ار ایکس، از خانواده تمرینات معلق Suspension Training است.

  اساس تمرینات با تی ار ایکس، تمرین با وزن بدن است. یعنی مقاومت یا وزنه ای که با آن تمرین می کنید وزن بدن خود شماست. هزاران تمرین با این ابزار برای نقاط مختلق بدن ابداع شده است اما ویژگی اصلی آن درگیری شدید عضلات ثبات دهنده مرکزی در اکثر تمرینات است. این ویژگی یکی از نقاط مثبت این ابزار تمرینی است.

  از تی ار ایکس نیز مانند ابزار های تمرینی دیگر می توان برای اهداف مختلفی بهره برد، توانبخشی بعد از آسیب، تناسب اندام، افزایش عملکرد ورزشی و …. نکته اینجاست که طراحی تمرینات این ابزار ورزشی، نیاز به دانش کاملی از آناتومی عملکردی انسان دارد و صرفاً انجام حرکاتی از روی ویدئوهای آموزشی، شما را به هدف مورد نظرتان نخواهد رساند.

  شاید استفاده از تی ار ایکس برای شما مفید نباشد و استفاده از ابزار تمرینی دیگری تاثیر بسیار بیشتری بر هدف مورد نظر شما داشته باشد. تنها یک مربی آگاه است که می داند کی و چگونه ابزار ورزشی مناسب را از جعبه ابزارش بیرون بیاورد و از آن برای هدف مورد نظر استفاده کند. همانطور که کسی نمی تواند با آچار فرانسه پیچ در را باز کند از تی ار ایکس هم نمی توان برای همه اهداف بهره برد!

  مزایای تی آر ایکس چیست؟

  هر ابزار تمرینی مزایای خودش را دارد. برتری این ابزار و به طور کلی مزایای روش تمرینی معلق نسبت به سایر روش ها شامل موارد زیر است:

  ● بهبود تعادل

  ● بهبود قدرت عضلات مرکزی بدن

  ● سهولت استفاده در هر مکان و زمان

  ● تقویت عضلات با وزن بدن

  ● تقویت عضلات عمقی بدن

  ● کاربردی (Functional) بودن تمرینات

  معایب تی آر ایکس چیست؟

  هیچ ابزار ورزشی برای همه افراد مناسب نیست. هر ابزار ورزشی معایب و محدودیت های خودش را برای برخی افراد دارد. در مورد تی ار ایکس TRX این محدودیت ها شامل موارد زیر است:

  ● نامناسب بودن برای افراد با اضافه وزن زیاد

  ● ایجاد مقاومت کم یا خیلی زیاد در تمرینات پایین تنه

  ● فشار بیش از حد به مفاصل مچ ، آرنج و شانه

  آیا تی آر ایکس برای من مناسب است؟

  اگر اضافه وزن دارید و تا به حال ورزش نکرده اید بهتر است از تی آر ایکس شروع نکنید. تمرینات مقاومتی برای شما عالی است اما توصیه من به شما برای شروع تمرینات بدنسازی است. زیرا با بدنسازی می توانید مقاومت را بسته به قدرت خود تغییر دهید. اما در تی آر ایکس مقاومت کل وزن شماست و امکان تغییر آن فقط با تغییر زاویه حرکت، آن هم به شکل محدود وجود دارد.

  اگر دچار آسیب دیدگی در مفاصل مچ دست، آرنج ، شانه و کمر هستید، تی ار ایکی انتخاب مناسبی برای شما نیست. علت مراجعه خیلی از افراد این روزها به من برای بازتوانی، آسیب دیدگی از نواحی ذکر شده، در تمرینات تی ار ایکس است.

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :