کالری روی دستگاه های هوازی چقدر دقیق است؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  اگر از دستگاه های هوازی استفاده می کنید مطمئناً توجهتان بارها به مقدار کالری نشان داده شده توسط دستگاه ها جلب شده است. حتماً این سوال برای شما هم پیش آمده که چه مقدار کالری در هنگام ورزش می سوزانید؟ و یا کالری روی دستگاه های هوازی تا چه حد دقیق است؟

  اندازه گیری کالری سوزانده شده برای ایجاد انگیزه در طول یک تمرین سخت، مفید است. دیدن این که چقدر کالری در هنگام پیاده روی ، دویدن ، تمرین بدنسازی و یا هر فعالیت دیگری می سوزانید، در شما انگیزه ایجاد خواهد کرد. وقتی می بینید کالری روی دستگاه های هوازی هنگام تمرین بالا می رود در شما حس بسیار خوبی ایجاد خواهد شد و باعث می شود که به تمرین ادامه دهید.

  محاسبه کالری چگونه انجام می شود؟

  شمارش گرهای کالری از سال ۱۹۷۷ بسیار محبوب شدند، اما شاید ابزار مناسبی برای دستیابی به اهداف شما نباشند. در خیلی از موارد اعداد نشان داده شده از مقدار واقعی فاصله زیادی دارد.

  در  تحقیقات آزمایشگاهی، محققان از دستگاه های اندازه گیری بسیار پیشرفته ای مانند ECG و یا EKG بهره می گیرند. این دستگاه ها که ضربان قلب و همچنین میزان تبادل اکسیژن را اندازه گیری می کنند. این دستگاه های پیشرفته ازمایشگاهی میزان کالری مصرفی را کاملاً درست نشان می دهند. اما باید توجه کنیم که وسایل آزمایشگاهی بسیار گران هستند و در باشگاه ها پیدا نمی شوند.

  کالری روی دستگاه های هوازی چگونه محاسبه می شود؟

  دستگاه های اندازه گیری کالری نصب شده روی دستگاه های هوازی بر اندازه گیری های ساده تری تکیه می کنند. مثلاً تردمیل، وزن و سن شما و شاید چند پارامتر دیگر را می پرسد و با توجه به آن پیش بینی می کند که چه میزان کالری در حین دویدن می سوزانید و از داده های پیچیده تری استفاده نمی کند.

  کالری روی دستگاه های هوازی بر اساس سن، قد، وزن و سرعت اجرای تمرین شما محاسبه می شود. هر پارامتری که دستگاه درباره ی آن سوال نکند، به صورت اتوماتیک و از پیش تعیین شده یک عدد مشخص در نظر می گیرد. البته این کار بر مبنای یافته های علمی و تحقیقات صورت می گیرد، اما هنوز هم برای شما ممکن است عدد دقیقی نباشد. از آن جایی که سوزاندن کالری تحت تاثیر عوامل بیشتری از وزن ، جنسیت ، سن ، ترکیب بدنی و شدت تمرین است، کالری نشان داده شده روی دستگاه ها، ۱۰۰ درصد دقیق نخواهد بود.

  کالری نشان داده شده روی تردمیل تا چه حد درست است؟

  تردمیل مانند دستگاه هایی که ضربان قلب را اندازه گیری می کنند، از نبض شما برای محاسبه ی میزان کالری سوزانده شده، استفاده نمی کند. برای محاسبه کالری فقط بر سرعت و همینطور مسافت پیموده شده تکیه می کند. برای محاسبه کالری روی دستگاه های هوازی از جمله تردمیل هیچ سوالی درباره اینکه سطح آمادگی جسمانی افراد چقدر است وجود ندارد. برای مثال برای محاسبه میزان کالری روی تردمیل یک فرد مبتدی اگر با سرعت ۷ راه برود هیچ فرقی با یک ورزشکار حرفه ای ندارد.

  در حالیکه یک ورزشکار حرفه ای اگر با همان سرعت یک فرد مبتدی راه برود و یا بدود مقدار کالری کمتری می سوزاند. به همین دلیل کالری روی دستگاه های هوازی نمی تواند به هیچ عنوان برای افراد تمرین کرده درست باشد. این موضوع به این معنی نیست که مقدار کالری نشان داده شده روی تردمیل یا سایر دستگاه های هوازی برای افراد مبتدی کاملاً درست است. برای افراد تازه کار هم این عدد دقیق نیست اما برای ورزشکاران کالری نشان داده شده با مقدار واقعی تفاوت چشم گیرتری دارد.

  کالری نشان داده شده توسط ساعت های کالری سنج چقدر دقیق است؟

  بیشتر دستگاه های اندازه گیری مچ بندی یا همان ساعت های کالری سنج تقریباً دقیق هستند. در یک تحقیق، چند دستگاه را برای اندازه گیری مقدار دقیق کالری سوزانده شده با یکدیگر مقایسه کردند. با توجه به نتایج این تحقیق، ساعت های کالری سنج می تواند بهترین انتخاب باشد. مقدار کالری نشان داده شده توسط ساعت های کالری سنج، بسیار نزدیک به دستگاه های آزمایشگاهی بود.

   

  به ترتیب کدام دستگاه ها محاسبه کالری را دقیق تر نشان می دهند؟

  دستگاه های پوشیدنی مثل ساعت ها و یا نمایشگرهای ضربان قلب که مستقیما ضربان قلب و یا دیگر موارد را اندازه می گیرند، بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. بعد از دستگاه های پوشیدنی، کالری روی دستگاه های هوازی گزینه بعدی برای شما هستند. با فاصله ی زیاد هم وب سایت ها و اپلیکیشن هایی که اندازه گیری کالری مصرفی انجام می دهند می توانند میزان کالری را نه خیلی دقیق به شما نشان دهند. اپلیکیشن ها معمولاً از هیچ داده مستقیمی استفاده نمی کنند.

  در کل هر چه پارامتر های بیشتری به طور مستقیم مورد اندازه گیری قرار گیرد، اندازه گیری دقیق تر خواهد بود. پس دستگاهی که قرار است از آن استفاده کنید باید اطلاعات زیاد و دقیقی را از شما بخواهد. هرچه این اطلاعات بیشتر باشد کالری نشان داده شده توسط دستگاه ها ممکن است به عدد واقعی نزدیک تر باشد.

  کالری روی دستگاه های هوازی و رابطه آن با کاهش وزن

  برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند‌ شمارشگر های کالری می توانند وسایل مفیدی باشند. شما هم، به جای آن که بر روی اعداد تمرکز کنید، تمرکزتان را برای سوزاندن کالری بیشتر بگذارید. سوزاندن کالری بیشتر می تواند با فعالیت بیشتر اتفاق بیافتد. اینکه برایتان تا این حد مهم است که چه مقدار کالری می سوزانید خیلی خوب است اما بیشتر حواستان باشد که چه مقدار کالری دریافت می کنید. برای کاهش وزن ورزش کنید و درست غذا بخورید.

  کلام آخر

  اگر می خواهید وزن کم کنید و یا برای سلامتی ورزش می کنید باید ابتدا سبک زندگی خود را تغییر دهید و فعال تر باشید. اینکه تمام مدت حواستان به کالری روی دستگاه های هوازی و یا ساعت های کالری سنج باشد نباید باعث شود شما از هدفتان دور شوید. باید بدانید کالری نشان داده شده عدد کاملاً دقیقی نیست و معمولاً بیشتر از اندازه واقعی است.

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :