تاثیر یوگا در افزایش سلامت جسم و روان

توضیحات:

 • به نام خدا

  بسیاری تصور می‌کنند که یوگا یک ورزش آهسته و آرامی است که ارتباط مستقیمی با خوابیدن دارد! برخلاف تصور بسیاری، یوگا نه تنها باعث چربی سوزی می‌شود، بلکه بر بهبود سلامت و سبک زندگی نیز تاثیر مستقیم دارد. با این حال میزان سرعت تمرینات یوگا به نوع یوگایی که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد و بهتر است پیش از هرچیز با مربی خود مشورت کنید و او را از هر بیماری جسمی و روانی خود آگاه سازید تا کمک بسزایی در پیشرفت و بهبود شما کند.

  فواید یوگا در زندگی فردی و اجتماعی

  یوگا یک ورزش جسمی و ذهنی است که آغاز این تمرین ورزشی به گذشته‌ای دور باز می‌گردد. جالب است بدانید که یوگا در زبان سانسکریت به معنای یک پارچه‌سازی و یگانگی است که جسم و ذهن با یکدیگر پیوند می‌خورند. در این صورت اگر می‌خواهید بسیاری از بیماری‌های جسمی که بر اثر تنش ذهنی به‌وجود آمده‌اند رهایی یابید، بهتر است با یوگا بیشتر آشنا شوید و معجزه آن را در زندگی فردی و ارتباط اجتماعی‌تان مشاهده کنید.

  ۱٫ یوگا باعث افزایش انعطاف‌پذیری می‌شود

  یکی از فواید اصلی یوگا، افزایش انعطاف‌پذیری بدن است. برای مثال در اولین جلسه کلاس احتمالا نتوانید دست خود را به انگشتان پا برسانید، اما در صورتی که تمرینات یوگا را ادامه دهید، بدن‌تان انعطاف‌پذیری بیشتر و بهتری را تجربه خواهد کرد.

  احتمالا با خود فکر می‌کنید این که دستمان به انگشتان پا برسد یا بدن‌مان انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد، چه فایده‌ای دارد؟ بسیاری از دردهای کمر و زانو، به دلیل خشکی بدن است. یوگا کمک می‌کند تا عضلات خشک نشوند و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند. از این رو بسیاری از دردهایی که هنگام راه رفتن، ورزش یا در هوای سرد تجربه می‌کنید، به مرور زمان کمتر می‌شود و بهبود می‌یابد.

  ۲٫ یوگا باعث تقویت عضلات می‌شود

  تمرینات مداوم یوگا باعث می‌شود که عضلات بدن تقویت و قوی‌تر شوند. از این جهت در سنین بالا کمتر شاهد تحلیل عضلات بدن‌تان می‌شوید. با این حال اگر سن‌تان بیشتر از  ۵۰ سال است و به تازگی می‌خواهید یوگا را شروع کنید، نگران نباشید، چرا که این ورزش به تقویت و استحکام بیشتر عضلات شما نیز کمک می‌کند.

  در این صورت ممکن است کمتر دچار درد عضلات همچون کمردرد و پا درد شوید. همچنین اگر می‌خواهید در باشگاه ورزش کنید، یوگا کمک می‌کند سریع‌تر به اندامم دلخواه و عضلات پرقدرت‌ برسید و بدنی سالم و قوی داشته باشید.

  ۳٫ یوگا از ستون فقرات محافظت می‌کند

  بسیاری از افراد عادت دارند که با حالتی قوز کرده بنشینند. از این رو نه تنها حالت کمرشان خمیده می‌شود و در سنین بالا شکل ستون فقراتشان خمیده می‌ماند، بلکه در تنفس‌شان نیز مشکلاتی رخ می‌دهد و به ابتلا به افسردگی نیز نزدیک‌تر می‌شوند.

  یوگا کمک می‌کند تا ستون فقرات صاف شود و حالت استاندارد خود را حفظ کند. در این صورت احتمال ابتلا به دیسک و بروز مشکلاتی در کمر و ستون فقرات افرادی که تمرینات یوگا را  به درستی انجام می‌دهند، کمتر از دیگران خواهد بود.

  ۴٫ یوگا سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

  در تمرینات یوگا بارها عضلات بدن را می‌کشید و در حالت‌هایی  قرار می‌گیرید که باعث تقویت غدد لنفاوی می‌گردد. در نتیجه غدد لنفاوی کمک می‌کنند تا عفونت، سلول‌های سرطانی و سموم بدن پاک شوند. در این صورت با انجام تمرینات یوگا سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود و شما کمتر دچار بیماری می‌شوید.

  ۵٫ یوگا شما را خوشحال می‌کند

  آیا احساس ناراحتی می‌کنید و بارها افسردگی را در زندگی‌تان تجربه کرده‌اید؟ یوگا با کمترین امکانات خوشحالی را جایگزین احساس ناراحتی می‌کند. بهترین روش آن است که به حالت نیلوفری بنشینید (حالت چهارزانو با پشت صاف قرار گیرید و دست‌ها را آزاد روی پاهایتان قرار دهید، به طوری که هیچ انقباض یا تنشی در بدن‌تان ایجاد نشود) و دم و بازم عمیقی بکشید.

  این ساده‌ترین روش مدیتیشن است که بخش عمده‌ای از تمرینات یوگا را تشکیل می‌دهد و باعث افزایش سروتونین یا هورمون شادی در بدن می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در هفته چند بار تمرینات یوگا را انجام می‌دهند، کمتر دچار افسردگی می‌شوند و سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به دیگران نیز دارند.

  ۶٫ یوگا باعث ایجاد زندگی سالم می‌شود

  هر چه در کلاس و تمرینات یوگا شرکت کنید، ناخودآگاه به سمت آغاز یک زندگی سالم پیش می‌روید. از این رو فعالیت‌تان بیشتر می‌شود و سعی می‌کنید به منظور سم‌زدایی بدن، از مواد غذایی سالم‌تری بهره‌مند شوید و کمتر غذاهای چرب و فست فود بخورید.

  هرچه زندگی‌تان سالم‌تر باشد، غذاهای ناسالم کمتری مصرف کنید و غذاهای سالم و سبزیجات بیشتری در برنامه غذایی‌تان قرار دهید، احساس خوشایندتری را تجربه می‌کنید و میزان اضطراب و استرس‌تان نیز کمتر از گذشته می‌شود.

  ۷٫ یوگا باعث افزایش تمرکز می‌شود

  از فواید اصلی یوگا می‌توان به افزایش میزان تمرکز ذهن اشاره کرد. تمام تمرینات یوگا و دم و بازدم‌هایی که در طول ورزش صورت می‌گیرد، تمرینی برای حضور در لحظه اکنون است. تحقیقات نشان می‌دهد که یوگا باعث افزایش و بهبود حافظه و حتی هوش می‌شود و از بسیاری از بیماری‌های ذهنی همچون آلزایمر جلوگیری می‌کند.

  ۸٫ یوگا باعث آرامش جسم و ذهن می‌شود

  در دنیای شلوغ و پر از استرس و اضطرابی که زندگی می‌کنیم و هر لحظه خبر ناگواری احساسات ناخوشایند را در جسم و روان‌مان افزایش می‌دهد، احتمالا رسیدن به یک آرامش جسمی و ذهنی نسبی، بسیار دشوار خواهند بود. در این صورت بسیاری از افرادی که زندگی پر تنشی دارند، یوگا و مدیتیشن به افزایش آرامش آنان توصیه می‌شود.

  یوگا تاثیر بسزایی در آرامش اعصاب و روان انسان دارد و باعث عمیق و آرام شدن تنفس و کاهش فشار خون و افزایش جریان خون می‌شود. تمام این موارد باعث می‌شوند که بدن در وضعیت آرامی باشد و به دور از تنش و استرس قرار گیرد.

  ۹٫ یوگا باعث افزایش تعادل می‌شود

  یوگا باعث می‌شود که به جسم و حرکات بدن‌تان آگاه‌تر شوید و در نتیجه تعادل خود را بهبود ببخشید. افزایش تعادل بدن به معنای کاهش دردهای جسمانی و افتادن‌های مکرر است. در نتیجه با افزایش سن، راه رفتن ساده‌تر می‌شود و احساس ناخوشایندی در حرکت و نشستن ایجاد نخواهد شد. در واقع تعادل به سلامت عضلات و استخوان‌ها کمک بسزایی می‌کند.

  ۱۰٫ یوگا به خواب عمیق و بهتر کمک می‌کند

  بسیاری از افراد در خوابیدن مشکل دارند، کابوس‌های وحشتناک و پر تنشی می‌بینند و ممکن است بارها از خواب بیدار شوند و میزان استرس و اضطراب در بدن‌شان افزایش یابد. در واقع خواب خوب و عمیق به افزایش و بهبود سلامت بدن کمک می‌کند و بازده کار و خلاقیت را بالاتر می‌برد و ممکن است کمتر دچار استرس شویم.

  یوگا تاثیر بسزای در نحوه صحیح تنفس دارد. هر چه دم و بازدم عمیق بکشید، ذهن‌تان آرام‌تر می‌شوید و خواب راحت‌تری را تجربه خواهید کرد. با این حال یوگا باید همیشه در زندگی‌تان جزء برنامه‌های مداوم باشد تا تاثیر و معجزه آن را در زندگی‌ فردی و اجتماعی‌تان مشاهده کنید.

  ۱۱٫ یوگا درد را تسکین می‌دهد

  تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن و یوگا باعث تسکین درد می‌شوند. چرا که هر دو شامل تمرکز روی دم و بازدم‌های عمیقی هستند که کمک به کاهش درد می‌کند. از این جهت در صورتی که دردی در ناحیه کمر یا دیگر نقاط بدن احساس کردید یا به صورت مداوم این درد را تجربه می‌کنید، حتما ابتدا با مربی خود مشورت کنید تا تمرینات مناسبی به شما ارائه دهد تا به طور کامل دردتان تسکین یابند و برای همیشه درمان شوید.

  ۱۲٫ یوگا به شما آگاهی می‌بخشد

  تمرینات یوگا و مدیتیشن باعث افزایش آگاهی می‌گردد. از این رو شما به جسم و ذهن خود آگاه‌تر می‌شوید و هر چه میزان آگاهی‌تان بیشتر شود، احساس خشم، استرس یا ناراحتی کمتری را تجربه خواهید کرد.

  تحقیقات نشان می‌دهد ممکن است احساس‌های ناخوشایند و منفی شما را به مصرف سیگار یا مواد مخدر سوق دهد یا باعث بروز بیماری‌هایی همچون دیابت، کلسترول یا حتی سرطان گردد. در این صورت هنگامی که نسبت به افکار و احساسات خود آگاهی داشته باشید، کنترل‌شان آسان‌تر خواهد بود و باعث بروز مشکلات ثانوی در جسم و ذهن نمی‌شود.

  ۱۳٫ یوگا اعتماد به‌نفس و عزت نفس را افزایش می‌دهد

  یوگا علاوه بر فوایدی که روی سلامت جسم دارد، بر ذهن و روان و در نتیجه بر رفتار نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. افرادی که سال‌ها تمرینات یوگا را به صورت مداوم انجام می‌دهند، شاهد تغییر رفتار و افکارشان به صورت مثبت هستند.

  بسیاری از این افراد بر این باورند که رشد فردی مثبتی داشته‌اند و این رشد فردی بر زندگی شخصی و اجتماعی نیز تاثیرگذار بوده است. از فواید دیگر یوگا می‌توان به افزایش اعتماد به‌نفس و عزت نفس اشاره کرد. هرچه تفکرات، احساسات و عواطف خود را کنترل و به مسیر درستی هدایت کنید، احساسات و رفتارهای مثبت بیشتری را در خود تقویت می‌کند که حاصل آن افزایش اعتماد به‌نفس و عزت نفس خواهد بود.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :