هموفيلي و ورزش

توضیحات:

 • به نام خدا

   چند دهه پيش، به دليل نبود روش موثر درماني، كودكان هموفيل، از هر گونه فعاليت بدني و ورزشي و حتي مسواك زدن به دليل احتياط منع مي‌شدند، اما امروزه با توجه به وجود مواد و روش‌هاي درماني موثر، در پيشگيري از خونريزي‌ها دليلي براي اعمال محدوديت شديد بر بيماران هموفيلي وجود ندارد. برعكس، اگر بتوان به كودك امكان و اجازه پرداختن به ورزش‌ها و تفريحات مورد علاقه‌اش را داد، علاقه و تمايل بيشتري براي همكاري در بيمار فراهم مي‌شود.

  البته اگر تصور كنيم كودك مبتلا به هموفيلي مي‌تواند به هر نوع ورزش و فعاليت جسماني كه مي‌خواهد، بپردازد، فكر اشتباهي است اما براي بخش عظيمي از بيماران هموفيلي، پرداختن به نوعي از ورزش بدني هم ممكن و هم بسيار مفيد است.

  فعاليت‌هاي بدني مناسب در اين بيماران همراه با اعمال روش‌هاي درماني، ضمن اين كه استرس چنداني بر سيستم انعقادي و مفاصل اين افراد ايجاد نمي‌كند، موجب برآوردن نيازهاي جسمي و روحي بيمار هموفيلي مي‌شود و در آنها سلامت و نشاط ايجاد مي‌كند.

  شنا، پياده‌روي، تنيس روي ميز، دوچرخه‌سواري و نرمش‌هاي گوناگون از ورزش‌هاي مفيد براي اين گروه بيماران است. در واقع ورزش‌هاي مناسب مبتلايان به هموفيلي، ورزش‌هاي ايروبيك (هوازي) است كه كمتر به مفاصل فشار وارد مي‌آورد.

  تمرينات هوازي تمريناتي هستند كه با شدت و فشار كمتر و در مدت زمان طولاني‌تري قابل اجرا هستند و معمولا زمان انجام آنها بيشتر از 5 دقيقه است. مانند شخصي كه پياده‌روي مي‌كند، مي‌دود، دوچرخه‌سواري مي‌كند يا به شنا كردن مي‌پردازد كه معمولا زمان آن طولاني است.

  ورزش‌هاي سنگين مانند وزنه‌برداري و ورزش‌هاي شديد، ورزش‌هاي رقابتي، ورزش‌هاي رزمي، كشتي، فوتبال، بسكتبال، سنگ نوردي و كوه‌پيمايي‌هاي دشوار ازجمله ورزش‌هايي است كه بيماران هموفيلي بايد از انجام آنها پرهيز كنند.

  توصيه مي‌شود افراد مبتلا به بيماري هموفيلي، در اولين ساعت‌هاي صبح پس از تزريق داروي خود به ورزش بپردازند و دست‌كم 3 روز در هفته به طور منظم و مستمر ورزش كنند و مدت زمان انجام ورزش 20 دقيقه در هر بار باشد.

  همچنين در بيماران هموفيلي شديد (گروه سوم و چهارم) كه ميزان كاهش فاكتور انعقادي 8 در آنها بيشتر از 80 درصد است، حتي انجام ورزش‌هاي ايروبيك بايد با احتياط كامل صورت گيرد و توصيه مي‌شود اين افراد پياده‌روي آرام انجام دهند.

  فدراسيون جهاني هموفيلي با تاكيد بر اهميت ورزش ونرمش درحفظ سلامتي بيماران هموفيلي توجه بيماران، كارشناسان و فعالان انجمن‌ها را به اين موضوع مهم جلب و تاكيد كرده است فيزيوتراپي و بازتواني از كليدي‌ترين خدمات حفظ سلامت بيماران هموفيلي محسوب مي‌شود. اين فدراسيون فيزيوتراپيست را از مهم‌ترين افراد تيم درمان بيماران هموفيلي معرفي كرده است. بدون شك گسترش امكانات فدراسيون ورزشي بيماران خاص و ايجاد ارتباط و تعامل اين فدراسيون با انجمن‌هاي حامي بيماران، از عوامل مهم و تاثيرگذار بر سلامت بيماران هموفيلي است.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :