نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی

توضیحات:

 • به نام خدا

  باشگاه ورزشی یک محیط پر انرژی، دوستانه و صمیمی است که ورزشکار بعد از تمرین در کنار مربی و دوستان خود احساس خوبی را تجربه خواهد کرد و به اصطلاح سبب می‌شود در ساعات دیگر روز انرژی مثبت داشته باشد.  اما گاها بعضی از اتفاق‌های سهوی یا عمدی سبب از بین رفتن تمامی این احساسات می‌شوند و تجربه بدی را برای ورزشکار به جای می‌گذارند.

  نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی

  نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی جزو اصول اولیه رفتار صحیح باشگاهی برای فرد ورزشکار به حساب می‌روند. آگاهی و رعایت این نکات برای ایمنی و آسایش تمامی افرادی که در باشگاه حضور دارند، ضروری است.

  داشتن لباس و تجهیزات مختص باشگاه و تمرین

  یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی، داشتن تجهیزات لازم است. این تجهیزات به شرح زیر هستند:

  • لباس تمرین ( معمولا یک شلوراک و تی شرت )
  • شیکر یا قمقمه برای مصرف مکمل یا آب
  • کفش مخصوص سالن تمرین
  • ساک ورزشی با حمل آسان
  • دستکش
  • حوله برای خشک کردن عرق و آلوده نکردن وسایل باشگاه

  بدین نکته توجه داشته باشید، اگر شما با کفش بیرون وارد باشگاه شوید احتمال انتقال آلودگی را درون باشگاه بالا می برید.

  استفاده از اسپری خوش بو کننده بدن

  ممکن است این مورد ساده بنظر بیاید، اما بسیاری از افراد به این موضوع اهمیت نمی‌دهند و استفاده از اسپری خوش بو کننده بدن را یکی از نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی نمی‌دانند!

  توجه داشته باشید که بدن هر کس ممکن است که درحین تمرین عرق کند و بوی نامطبوع ایجاد شود. بنابراین باید  برای حفظ راحتی خود  و احترام گذاشتن به ورزشکاران دیگر از خوشبو کننده استفاده کنید.

  پرهیز از هرگونه شوخی با دیگران در حین تمرین

  شوخی کردن لفظی و بدنی در حین تمرین شخص دیگر بسیار خطرناک است. زیرا فردی که در حال تمرین است به تمرکز و انرژی بالایی برای انجام حرکت نیازمند است و اگر تحت تاثیر شوخی شما مجبور به واکنش و تغییر حالت بدن شود احتمال آسیب دیدگی این فرد بسیار بالا می رود.پس اگر به سلامتی دوستان خود اهمیت میدهید لطفا از شوخی حین تمرین بپرهیزید.

  حفظ فضای خصوصی و حریم تمرینی دیگران

  وقتی کسی با یک وسیله یا دستگاه خاص در حال تمرین است برای انجام درست حرکت به فضای مشخصی نیاز دارد. بنابراین هرگز نباید به فرد در حال تمرین نزدیک شوید؛ زیرا ممکن است امکان انجام درست حرکت را نداشته باشد. این نکته یکی از نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی است.

   

  استفاده درست از هدفون و گوشی موبایل و وسایل شخصی

  در مرحله اول  سعی کنید از این وسایل در باشگاه استفاده نکنید، اما اگر به هردلیلی باید به گوشی موبایل خود دسترسی داشته باشید، لطفا این وسایل را روی تردمیل، میز و یا سایر فضاهای باشگاه رها نکنید.

  همچنین حواستان باشد که حوله یا شیکر خود را روی وسایل و دستگاه های عمومی باشگاه قرار ندهید. این موضوع یکی از نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی است که باید توجه ویژه‌ای بدان داشته باشید.

  برگرداندن وسایل بعداز تمرین سرجای مخصوص خود

  اگر مشاهده میکنید یک سری وسایل مانند دمبل، هالتر، کش، باکس و سایر وسایل در جاهای مخصوصی در باشگاه نگهداری می شوند. این امر  به این معنی است که همه ورزشکاران باید بدانند که اگر وسیله خاصی لازم دارند برای تمرین باید آن را از کجا بردارند و سردرگم نشوند .شما با رها کردن وسایل بعد از تمرین باعث ایجاد هرج و مرج و بی نظمی و ضایع کردن حقوق دیگران می شوید. در بسیاری از کشور ها این رفتار جریمه نقدی دارد.

   دوش گرفتن بعداز تمرین و خوردن غذا و مکمل در مکان های مخصوص

  سعی کنید بعد از تمرین یک دوش کوتاه مدت با آب ولرم بگیرید و آلودگی های احتمالی را از بین ببرید. اینکار به ریکاوری بهتر بدن کمک می کند.

  اگر تصمیم دارید که در باشگاه غذا میل کنید و یا از مکمل های ورزشی استفاده کنید حتما اینکار را در مکان های مخصوص غذاخوری باشگاه انجام ندهید.

  توجه به نکات ایمنی و بهداشتی در باشگاه بدنسازی سبب می‌شود که لحظات خوشی را در این فضا تجربه کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :