ویتامینهای ضروری در بدنسازی !

توضیحات:

 • به نام خدا

  بدنسازی و حفظ تناسب اندام اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیاری از افراد تلاش می کنند تا با انجام ورزشهای سخت به تناسب اندام برسند، اما اگر از مکملهای مناسب استفاده نکنند، بافتهای عضلانی از بین می روند و هرگز فرد نمی تواند به تناسب اندام برسد. یکی از مکملهایی که باید در این دوران مصرف شود مصرف مکملهای ویتامین دار است. در این مقاله قصد داریم به معرفی ویتامینهای ضروری در بدنسازی بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این مورد خواهید داشت.

  ویتامینهای گروه بی یکی از ویتامینهای ضروری در بدنسازی

  یکی از ویتامینهای ضروری در بدنسازی ویتامین ب 12 است. این ویتامین نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت بدن دارد. کمبود این ویتامین سبب بروز مشکلات زیادی از جمله خستگی مزمن می شود. مطالعات نشان داده اند که مصرف این ویتامین به حفظ انقباض و رشد عضلات کمک می کند. بنابراین، مربیان همواره به بر این امر تاکید می ورزند که ورزشکاران باید از مکمل حاوی ویتامین ب 12 استفاده کنند.

  بیوتین یکی از ویتامینهای ضروری در بدنسازی است که ورزشکاران باید به آن اهمیت بسیار زیادی بدهند. مطالعات مختلفی به نقش بیوتین در طول تمرینات ورزشی پرداخته اند. بیوتین به حفظ متابولیسم بدن کمک می کند و منبع انرژی در بدن به شمار می رود. به این نکته توجه داشته باشید که ورزشکاران برای عضله سازی باید سفیده تخم مرغ مصرف کنند. سفیده تخم مرغ سبب عدم جذب بیوتین می شود. به همین دلیل مربیان بر این امر تاکید می ورزند که باید از مکملهای حاوی بیوتین استفاده شود. از دیگر ویتامینهای گروه بی که ویتامینهای ضروری در بدنسازی به حساب می روند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ب2 یا ریبوفلاوین
  • ب3 نیاسین
  • ب 6 پیریدوکسین

  ویتامین آ

  ویتامین آ ویتامینی است که در بسیاری از واکنش های شیمیایی حضور دارد. پروتئین یکی از بلوکهای سازنده عضلات به شمار می رود و ویتامین آ ویتامینی است که در فرآیند پروتئین سازی وجود دارد و به عضله سازی کمک می کند. مسئله دیگر این است که این ویتامین تستوسترون بدن را افزایش می دهد و این موضوع در بدنسازی بسیار مهم است.

  ویتامین سی، یکی از ویتامینهای ضروری در بدنسازی

  ویتامین سی یکی از ویتامینهای ضروری در بدنسازی است و آنتی اکسیدانی بسیار قوی در بدن به شمار می رود. این ویتامین رادیکال های آزاد در بدن را از بین می برد. مطالعات نشان داده اند که وجود رادیکال های آزاد به بافت عضلانی آسیب وارد می کند، اما مصرف اندازه این ویتامین از تحلیل بافت عضلانی جلوگیری می کند. مسئله دیگر این است که این ویتامین به کلاژن سازی در بدن کمک می کند. کلاژن پروتئینی بسیار مهم در بدن به شمار می رود که در بافت عضلانی وجود دارد. از طرف دیگر مصرف این ویتامین به خونسازی کمک می کند و با افزایش اکسیژن رسانی به بافتهای بدن در رشد عضلات موثر است.

  ویتامین دی

  به جرات می توان گفت که ویتامین دی یکی از ویتامینهای ضروری در بدنسازی به شمار می رود. این ویتامین میزان هورمون تستوسترون را در بدن افزایش می دهد و نقش موثری در سنتز پروتئین دارد. این ویتامین استخوانهای بدن را مستحکم می سازد و این موضوع در بدنسازی اهمیت بسیار زیادی دارد.

  ویتامین ایی
  ویتامین ایی یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که سلامت عضلات به آنها بستگی دارد. این ویتامین سطوح انرژی را در بدن افزایش می دهد. این موضوع اهمیت بسیار زیادی در انجام درست تمرینات ورزشی دارد.

  ویتامین ها بلوکهای سازنده بدن
  بهتر است بدانید حتی اگر ورزش بدنسازی انجام ندهید بدن به ویتامین ها نیاز دارند. اگر ویتامینها به بدن نرسند خطر ابتلا به بیماریهای مختلف افزایش پیدا می کند. این موضوع در هنگام ورزش اهمیت بیشتری پیدا می کند. وقتی بدن ورزش انجام می دهد به انواع ویتامینها برای افزایش سطوح انرژی نیاز دارد. در نتیجه مصرف مکملهای حاوی ویتامین اهمیت بیشتری پیدا می کند. اما در مصرف مکملهای باید به نکات خاصی توجه داشته باشید تا با مصرف پروتئین و ویتامینهای ضروری در بدنسازی از بروز مشکلات مختلف در بدن شما جلوگیری به عمل آید.

  موارد مهم در مصرف مکملها و ویتامینهای ضروری در بدنسازی

  موارد مهم در مصرف مکملها و ویتامینهای ضروری در بدنسازی
  مکملها باید اصل باشند. هرگز مکملهای تقلبی مصرف نکنید، زیرا خطر آسیب به سلامتی وجود دارد.
  قبل از مصرف مکمل زمان دقیق مصرف آنها را به خوبی مطالعه کنید و از مربی در این مورد سوال بپرسید.
  اگر از حساسیت خاصی رنج می برید، قبل از مصرف مکمل با داروساز مشورت کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :