چرا گاهی عضله سازی و افزایش حجم عضلات متوقف می شود؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  بسیاری از ورزشکاران این موضوع را تجربه می کنند که پس از عضله سازی ناگهان در یک نقطه ثابت می ماند. افزایش حجم عضلات موضوع بسیار مهمی برای ورزشکاران است و آنها تلاش می کنند تا با انجام تمرینات مناسب به عضله سازی و افزایش حجم عضلات کمک کنند. اگر شما نیز جز آن دسته افراد هستید که عضله سازی تان متوقف شده است بهتر است به مواردی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم توجه داشته باشید.

  • عدم ثبت عملکرد تمرینی

  یکی از مواردی که به افزایش حجم عضلات و عضله سازی کمک می کند ثبت عملکرد تمرینی است. بسیاری از ورزشکاران به این موضوع اهمیتی نمی دهند و تنها تلاش می کنند که ورزش کنند اما بعد از مدتی دیگر عضله سازی رخ نمی دهد و همین امر چالشهای زیادی را برای انها به وجود می آورد. برای جلوگیری از این امر تعداد وزنه ها و نوع تمرینی را که هر جلسه انجام می دهید یادداشت کنید. در نتیجه می توانید پیشرفت خود را بر روی یک نمودار مشاهده کنید. همچنین اگر عضله سازی در یک نقطه متوقف شد می توانید دلیل آن را بهتر متوجه شوید.

  یکی دیگر از مواردی که سبب می شود افزایش حجم عضلات بعد از مدتی متوقف شود این است که ورزشکاران از برنامه مشخصی پیروی نمی کنند و برنامه های تمرینی خود را بدون برنامه ادامه می دهند. تمامی کارشناسان ورزشی بر این امر تاکید می ورزند که این کار سبب می شود بدن ورزشکار بعد از مدتی افت پیدا کند و دیگر مانند سابق نتواند به عضله سازی ادامه دهد.

  همچنین، برخی از ورزشکاران در برنامه تمرینی خود تقلب می کنند. یعنی برخی از تمرینات را انجام نمی دهند و یا برخی از آنها را با تعداد کمتری انجام می دهند. این امر نقش بسیار مهمی در جلوگیری از افزایش حجم عضلات دارد. در واقع اگر بدن شما به حد مطلوبی از عضله سازی برسد و دیگر از برنامه های مشخص پیروی نکند و یا میزان تمرین خود را کاهش دهد به زودی عضلات دچار افت می شوند.

  • ​استرس زیاد و تاثیر منفی بر افزایش حجم عضلات

  یکی دیگر از مواردی که آثار مخرب زیادی در فرآیند عضله سازی دارد استرس و اضطراب زیاد است. استرس سبب می شود که هورمون کورتیزول در بدن ترشح شود و همین امر سلامت عمومی بدن از جمله سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر بدن ضعیف شود دیگر نمی تواند به افزایش حجم عضلات و عضله سازی ادامه دهد.

  • عدم توجه به رژیم غذایی

  عدم توجه به رژیم غذایی اهمیت بسیار زیادی در افزایش حجم عضلات دارد. ورزشکاران باید در دوره های مختلف از مکملهای حاوی پروتئین، آمینو اسید، کراتین و مکملهای دیگر استفاده کنند تا مواد مورد نیاز برای عضله سازی را به بدنشان برسانند و بدن افت پیدا نکند. اگر ورزشکار به این موضوع اهمیت ندهد، به زودی عضله سازی متوقف می گردد.

  به طور مثال یکی از مکملهایی که باید در طول دوره عضله سازی و افزایش حجم عضلات مورد استفاده قرار گیرد پودر گلوتاناتر بایوتک است. این پودر حاوی آمینو اسید مورد نیاز بدن است و نقش موثری در کاهش دردهای عضلانی و بازسازی بافتهای آن و در پایان افزایش حجم عضلات دارد.

  تمرکز بیشتر بر تمرینات هوازی و عدم تمرکز بر وزنه سبب جلوگیری از افزایش حجم عضلات می شود

   

  • تمرکز بیشتر بر تمرینات هوازی و عدم تمرکز بر وزنه

  وقتی ورزشکاران وراد فاز عضله سازی می شوند، باید تمرکز بیشتری بر استفاده از وزنه داشته باشند. برخی از ورزشکاران به این موضوع اهمیت نمی دهند و همچنان بر تمرینات هوازی تمرکز می کنند. البته این امر بدین معنا نیست که تمرینات هوازی باید از لیست تمرینات ورزشی ورزشکاران حذف شوند در اینجا سخن از اولیت هاست!

   

  همچنین، ورزشکار باید حرکات ترکیبی مانند اسکات، ددلیفت و لیفت هالتر را که جز حرکات ترکیبی به شمار می روند و به افزایش حجم عضلات کمک می کنند در برنامه تمرینی خود بگنجاند. در واقع؛ در فاز افزایش حجم عضلات ورزشکار باید تمرکز خود را بر تمریناتی بگذارد که به پروش عضلات کمک می کنند.

  یکی دیگر از مواردی که ورزشکاران باید به آن توجه داشته باشند اجرای درست دراپ ست است. اگر این تمرین به درستی صورت نگیرد عضله سازی متوقف می شود. روش اجرای این تکنیک به صورت زیر است:

  • ابتدا سنگین ترین وزنه متناسب با ورزشکار انتخاب شود و در کنار آن وزنه سبک نیز انتخاب شود
  • حرکات با وزنه سنگین شروع می شود و تکرارهای لازم صورت می گیرند
  • بلافاصله پس از اتمام تکرار ها کار با وزنه سبک آغاز می شود
  • این عمل باید یک یا دو بار پشت سر هم تکرار شوند

  تمامی موضوعاتی که در اینجا مطرح کردیم به شما کمک می کنند تا از توقف عضله سازی جلوگیری کنید. بنابراین، اگر می خواهید که همواره در مسیر عضله سازی باشید به این موارد توجه داشته باشید.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :