نکات طلایی در مورد اهمیت ریکاوری در ورزش!

توضیحات:

 • به نام خدا

  منظور از آن رسیدن سطحی نرمال پس از انجام ورزشهای سنگین است. زیرا در زمان ورزش ضربان قلب افزایش پیدا می کند و عضلات تحت فشار قرار می گیرند. اگر زمانی برای استراحت قلب و ارگان های دیگر بدن در نظر گرفته نشود، قطعا بدن آسیب خواهد دید.

  اهمیت ریکاوری در ورزش

  ریکاوری در ورزش انواع متفاوتی دارد که ورزشکاران می توانند بر حسب نیازهای بدنی خود انتخاب کنند. این عمل بعد از تمرینات اصلی انجام می شود. البته به این موضوع توجه داشته باشید اگر می خواهید از ریکاوری نتیجه بگیرید، باید ریکاوری متناسب با بدن خود را پیدا کنید. تمامی ریکاوری ها برای تمامی ورزشکاران مناسب نیستند.

  همچنین، مطالعات اخیر به اهمیت این موضوع پی برده اند و به ورزشکاران گوشزد می کنند که اگر به ریکاوری توجه نداشته باشند طول عمرشان کاهش پیدا می کند و نمی توانند مانند دیگران به ورزش و تمرین ادامه دهند.به همین دلیل اگر می خواهید با ورزش کردن به سلامت جسمانی و روانی برسید باید تمامی جوانب از جمله ریکاوری در ورزش را مد نظر داشته باشید. اینکار باید با دقت و تمرکز انجام شود تا به بدن فرصتی برای بازیابی مجدد داشته شود.

  انواع ریکاوری در ورزش

  همانطور که تا به حال به آن اشاره کردیم، انواع متفاوتی از ریکاوری وجود دارد که ورزشکاران باید متناسب با نیازهای خود یکی و یا ترکیبی از آنها را انتخاب کنند. در این مورد بهتر است با مربی ورزشی خود صحبت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست بیاورید. انواع ریکاوری در ورزش به شرح زیر هستند:

  • ماساژ ( اینکار نقش بسیار مهمی در رفع خستگی عضلانی دارد، با استفاده از ورزش می توان سطح اسید لاکتیک بدن را کنترل کرد و همین امر بر افزایش کیفیت کار ورزشکاران اثر می گذارد)
  • تمرینات ورزشی (این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد، این نوع تمرینات با توجه به ماهیت ورزش انتخاب می شوند و باید تمرینات کششی نیز بخشی از آنها باشند)
  • تغذیه ( این موضوع به ورزشکاران کمک می کند تا مواد مورد نیاز را به بدن خود برسانند. بعد از ورزش می توانید از پروتئین، کربوهیدارت، چربی و مواد معدنی استفاده کنید تا بدن سریع تر ریکاوری شود)
  • خواب ( ورزشکاران باید در طول شبانه روز حتما 8 تا 10 ساعت بخوابند، در نتیجه سنتز پروتئین در بدن بهتر صورت می گیرد)
  • استخر ( این کار کارآیی بدن را بالا می برد و به حفظ آرامش بدن کمک می کند)

  ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا استخر رفتن برای شناگران حرفه ای نیز ریکاوری در ورزش است؟ پاسخ به این سوال قطعا مثبت است! در زمان ریکاوری ورزشکاران باید حرکات ریلکسیشن در آب انجام دهند و به حفظ آرامش عضلات خود کمک کنند.

  نوشیدن مایعات اصلی مهم در ریکاوری در ورزش

  یکی از موصوعاتی که باید در طی ورزش به آن توجه داشته باشید، تنظیم مایعات بدن است. زیرا در طول ورزش تنظیم این مایعات دستخوش تغییرات زیادی می شود. در نتیجه، در زمان ریکاوری باید مایعات فراوانی نوشیده شود تا فرد با کاهش قند خود رو به رو نشود.

  سه ورزش مهم برای ریکاوری در ورزش

  متد های مختلفی وجود دارند که به حفظ آرامش پس از ورزش کمک می کنند. اما برخی از متدها به تمامی ورزشکاران توصیه می شوند که به شرح زیرند:

  • استفاده از فوم رولی
  • استفاده از جوراب های مخصوص بعد از دویدن و ورزش
  • انجام حرکات یوگا

  زمان ریکاوری چقدر است؟

  یکی از سوالات پرتکرار در مورد ریکاوری در ورزش این است که بهترین زمان برای انجام ریکاوری چقدر است. بهترین زمان ریکاوری، بر طبق داده های بدست آمده از مطالعات ورزشی، بعد از انجام تمرینات اصلی است و نباید مابین تمرینات اصلی وقفه ای ایجاد شود. البته به این موضوع توجه داشته باشید که زمان ریکاوری به نوع ورزش نیز بستگی دارد، به طور مثال کسانی که به طور حرفه ای ورزش می کنند برنامه ریکاوری باید بلافاصله بعد از تمرین آغاز شود و یا در بعضی از ورزشهای استقامتی ورزشکاران باید بعد از هر مسابقه چند روز تمرین کنند.

  ریکاوری در ورزش موضوع مهمی است!

  بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که این موضوع اهمیتی ندارد و اگر بعد از ورزش چند دقیقه ای استراحت کنند بعدشان بازیابی می شود. بهتر است بدانید که اگر ریکاوری به صورت اصولی و حرفه ای انجام شود، کیفیت کار ورزش کار را افزایش می دهد و آنها می توانند در کمترین زمان ممکن به نتیجه مورد نظر خود برسند. اما به این موضوع توجه داشته باشید که ریکاوری در ورزش باید با توجه به ویژگی های بدنی هر ورزشکار طراحی شود. بنابراین برای دستیابی به بهترین برنامه بهتر است شدت ورزش، هدف، طول مدت ورزش و استقامت بدنی خود را در نظر داشته باشید. مربی بهترین کسی است که در این مورد می تواند به شما مشاوره دهد.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :