زمان‌بندی ماه به ماه ورزش بعد از عمل بینی

توضیحات:

 • به نام خدا

  باتوجه به شایع‌بودنِ عمل جراحی بینی در ایران، روی آوردنِ ورزشکاران به این عملِ زیبایی چندان کم نبوده و روز به‌روز نیز در حال گسترش است.

  شاید شما هم به تازگی این جراحی را انجام داده‌اید و قصد دارید ورزش بعد از عمل بینی را به زودی آغاز کنید؛ یا شاید هنوز عمل نکرده‌اید و می‌خواهید دربار نکات احتیاطی ورزش بعد از عمل بینی اطلاعات کافی به دست بیاورید.

  در این مطلب به تمام سوالات پیرامون ورزش بعد از عمل بینی مثل اینکه چه زمانی پس از عمل می‌توانید تمریناتتان را سر بگیرید یا از کدام ورزش‌ها باید اجتناب کنید پرداخته‌ایم.

   
  چه ورزش‌هایی بعد از عمل بینی ممنوع است؟

   

  ۱) ورزش بعد از عمل بینی : اجازه ورزش‌های هوازی ندارید


  خوشبختانه چند روز بعد از جراحی می‌توانید به پیاده‌روی بروید. پزشکان هم پیاده‌روی آرام بعد از عمل جراحی را توصیه می‌کنند. البته منظورمان پیاده‌روی کوتاه و در حد تحمل بیمار است.

  این کار از ایجاد لخته‌های خونی جلوگیری خواهد کرد. اما اجازه ورزش بعد از عمل برای تمام طول هفته اول را نخواهید داشت به‌خصوص فعالیت‌های هوازی مثل دویدن و دوچرخه‌سواری ممنوع است. اگر علاقه داشتید هفته اول می‌توانید پیاده روی سبک حدود 15 دقیقه در روز (با توجه به توان جسمانی خودتان) داشته باشید. 

  یادتان باشد که استخوان بینی‌تان نیاز به استراحت دارد و فقط اجازه انجام فعالیت‌های سبک مثل پیاده‌روی را خواهید داشت. از طرفی، ورزش ایروبیک و هوازی نیاز به اکسیژن بیشتری دارد که باتوجه به تورم و التهاباتِ داخل بینی بعد از عمل، امکان انجام چنین ورزش‌هایی برایتان غیرممکن و آسیب‌زا است.

   

  ۲) ورزش بعد از عمل بینی : خم‌شدن ممنوع است


  در ماه اول، هر ورزشی که نیاز به خم‌شدن دارد را فراموش کنید. حرکاتی مثل کرانچ، رساندنِ دست‌ها به پاها و وزنه‌زدن، از کارهای خطرناکی است که قطعا ممنوع است و به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

  حداقل باید دو ماه بعد از عمل بینی استراحت داشته باشید و هیچ‌گاه نباید وزنه‌ای بیشتر از ۲ کیلو را بلند کنید، یعنی حتی اگر مادر یا پدر هستید، بلند و بغل‌کردنِ کودکتان هم به شما آسیب خواهد رساند.

  با بلند کردنِ اجسام سنگین، به بدنتان فشار آمده و فرآیند ترمیم بینی‌تان بیشتر به تأخیر خواهد افتاد. همچنین رابطه جنسی را محدود کنید. در کل، کارهایی که شما را به نفس نفس می‌اندازد را کنار بگذارید؛ پس بهتر است یک هفته اول را به تنهایی بخوابید تا از اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.

   

  ۳) ورزش بعد از عمل بینی : ورزش شدتی نباید انجام شود


  ترمیم استخوان بینی حداقل به ۶ هفته زمان نیاز دارد. بعد از چند هفته اول می‌توانید به‌سراغ ورزش‌های خیلی سبک بروید، ولی نباید مدت زمان آن طولانی‌تر از چند دقیقه باشد تا به بدنتان آسیبی نرسانید.

  یادتان باشد که از انجام هرگونه ورزشی که ممکن است به بدنتان آسیبی برساند یا جسمی به صورتتان برخورد کند، باید خودداری کنید. البته دقت داشته باشید که برای انجام ورزش نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرید؛ زیرا این کار باعث آفتاب‌سوختگی و تورم بیشتر پوست صورتتان خواهد شد.

   

  4) ورزش بعد از عمل بینی : شنا و شیرجه قطعا قدغن است


  شما یک جراحی را پشت سر گذاشته‌اید و احتیاج به مراقبت‌های خاص دارید. در مورد عمل بینی باید بدانید که شنا کردن تا دو ماه ممنوع است. بعد از دوماه می‌توانید نظر پزشک جراح خود را برای شنا و ورزش در آب بپرسید و طبق نظر او عمل کنید. 

  همچنین یکی از ورزش‌های ممنوعه پس از جراحی بینی، شیرجه زدن در استخر است که بسیار خطرناک است و باید حداقل تا 6 ماه پس از جراحی از شیرجه زدن خودداری کنید. برای شیرجه زدن هم باید به نظر پزشک عمل کنید.

   
  ورزش‌های مجاز در ماه اول


  تصویر ماه اول،‌ بیانگر این است که مجوز انجام هیچ‌کدام از این فعالیت‌ها و ورزش‌ها را ندارید. در این مرحله، فقط اجازه انجام ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، آن هم با سرعت آرام را دارید. به هیچ‌وجه نباید فشار خونتان بالا برود، زیرا این کار موجب تورم و تغییر فرم بینی‌تان خواهد شد.
   

  ورزش‌های مجاز در ماه دوم
   
  میزان فعالیت: ۰ تا ۲۵ درصد

  اگر قبلاً بدنساز بوده‌اید، اکنون می‌توانید تمرینات قبلی‌تان را با شدت ۲۵ درصدی دنبال کنید. لازم است که تعداد تکرارها و سنگینیِ وزنه‌هایتان تنها ۲۵ درصد تمرینات قبلی‌تان باشد؛
  از خم‌شدن در حین انجام تمرین، خودداری کنید؛
  در این مرحله نباید تمرینات هوازی را انجام دهید.


  ورزش‌های مجاز در ماه سوم

  میزان فعالیت: ۲۵ تا ۵۰ درصد

  حالا می‌توانید شدت تمریناتتان را تا ۵۰ درصد برسانید. در این ماه اگر می‌خواهید به بدنتان آسیب نزنید، سنگینیِ وزنه‌ها و تکرارها باید تا ۵۰ درصد تمرینات قبلی‌تان باشد؛
  در ماه سوم می‌توانید خم شوید؛
  به هیچ‌وجه دویدن در ماه سوم را توصیه نمی‌کنیم.

  ورزش‌های مجاز در ماه چهارم

  میزان فعالیت: ۵۰ تا ۷۵ درصد

  در این مرحله شدت تمریناتتان می‌تواند تا ۷۵ درصد برسد و وزنه‌ها و تکرارهایتان نیز نهایت باید ۷۵ درصد شدت قبلی را داشته باشد.
   

  ورزش‌های مجاز در ماه پنجم
   
  میزان فعالیت: ۷۵ تا ۱۰۰ درصد

  حالا می‌توانید به سراغ وزنه‌هایی با سنگینیِ متوسط بروید و تکرارهایتان را به قبل از عمل جراحی برسانید؛
  در هفته پنجم، انجام حرکات یوگا و خم‌شدن نیز بلامانع است.

  ورزش‌های مجاز در ماه ششم به بعد 

  نکته مهم این است که درباره بازگشت به ورزش بعد از عمل بینی حتما باید نظر پزشک خود را جویا شوید. توضیحات ستاره تن سا در این مقاله یک راهنمایی عمومی بود و شرایط هر فرد متفاوت است. حتما پیش از شروع ورزش بعد از عمل بینی از پزشک جراح خود مجوز بگیرید.

  یادتان باشد که ورزش شما باید با درجه تورم بینی‌تان هماهنگ باشد. ورزش سبک در ماه‌های اول باعث افزایش جریان خون و بهبود تورم بینی می‌شود، اما اگر بخواهید بیش‌ازحد به خودتان فشار بیاورید، احتمال افزایش تورم بینی وجود دارد. حداقل در شش ماه اول، به‌سراغ ورزش‌های تماسی و توپی نروید. 


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :