سلامتی در روزهای برفی

توضیحات:

 • در طول زمستان باید بیشتر به سلامتی و مصونیت بدن توجه كرد. فعالیت‌های بدنی و گردش در طبیعت، نقش عمده‌ای در این مسئله دارند.


  حركت‌كردن، قوی‌ ساختن سیستم ایمنی بدن

  برای سالم‌ ماندن باید به ورزش و حركات بدنی توجه كرد. ولی افراد معتقدند که «از خانه خارج شدن در زمستان باعث سرماخورگی می‌شود». این عقیده ای نادرست است.

  در راه‌های ورودی بدن مثلا در مجاری تنفسی، پوست، مخاط و خون، علیه باكتری‌ها و ویروس‌ها سد ایجاد می‌شود. یك سیستم ایمنی ضعیف‌ نمی‌تواند بدن را در برابر بیماری‌ها مصون سازد؛ برعكس در اثر ورزش و گردش در هوای آزاد، خون بیشتری در مجاری تنفسی و مخاط جریان یافته، رطوبت كافی در آنها ذخیره شده، سد بزرگی در برابر حمله باكتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد می‌شود.

  برای فعال بودن امكانات بسیاری وجود دارد

  هوای سرد دلیلی برای خانه‌نشینی نیست. هر هوایی لباس مخصوص به‌خود را می طلبد. اگر لباس گرم و مناسب بپوشیم،  می‌توانیم مدتی طولانی در هوای آزاد فعالیت بدنی داشته باشیم، بدون آنكه سرما بخوریم.

  نكته قابل توجه این است كه ماهیچه‌های بدن در هوای سرد زمان بیشتری برای گرم‌ شدن لازم دارند بنابراین نباید به ماهیچه‌ها فشار آورد و باید خیلی آرام و قدم به قدم پیش رفت.

  تغذیه خوب، انسان را سالم نگه می‌دارد

  سالم‌ ماندن در طول زمستان مستلزم داشتن تغذیه‌ای خوب و مقوی است كه قاعده كلی اش این است:

  5 ‌بار در روز باید میوه و سبزی خورد.

  در برنامه‌غذایی باید مواد سبوس‌دار مثل نان، برنج، انواع ماكارونی و محصولات لبنی بدون چربی گنجانده شود.

  گوشت و مواد قندی باید به مقدار نیاز بدن و كمتر از همیشه استفاده شوند.

  سبزیجات به‌خصوص انواع كلم، نقش عمده‌ای در قوی‌ساختن سیستم ایمنی بدن دارند. میوه‌ها دارای مواد معدنی و ویتامین‌های لازم هستند.

  در زمستان گلابی، سیب و مركبات مثل پرتقال، نارنگی و میوه‌های مناطق گرمسیری مثل كیوی و آناناس توصیه می‌شود.

  از ویتامین‌های آماده مثل انواع مولتی‌ویتامین نیز می‌توان استفاده كرد.

  كسانی كه در زمستان فعالیت بدنی دارند نیازمند مواد معدنی مانند آهن، منیزیم و روی هستند. آهن و  روی نقش اساسی در ماهیچه‌سازی‌ و انتقال اكسیژن دارند.

  برای سالم و سرحال ماندن در زمستان باید به حد كافی آب نوشید، چون در زمستان احساس تشنگی کم است. باید به این مسئله توجه كرد.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :