عوارض دویدن بیش از حد و در مسافت طولانی

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  - خارش پوستی

  احساس خارش چند دقیقه پس از شروع دویدن طبیعی است خواه در دست باشد یا پاها و پشت بدن! دلیل این احساس خارش می تواند به دلیل خشکی پوست باشد به ویژه برای دونده هایی که در آب و هوای بیابانی زندگی می کنند. علت احتمالی دیگر ، تحریک اعصاب نزدیک پوست و افزایش جریان خون به مویرگ ها و رگ ها می باشد که باعث می شود برخی از دونده ها با افزایش حساسیت خارش در مناطقی از بدن مواجه شوند .

  2- تعریق شبانه

  بعد از دویدن طولانی و خصوصا سخت، احساس گرما در بدن طبیعی است حتی اگر دمای شما نرمال باشد. این بدان دلیل است که ورزش شدید می تواند سوخت و ساز بدن را بیشتر کرده و باعث شود بدن تا مدت ها پس از پایان تمرین، چند کالری اضافی بسوزاند . اگر در شب یا اواخر شب تمرین می کنید ممکن است این امر به تعریق شبانه تبدیل شود . اگر متوجه این تعریق هنگام خواب شده اید لازم است تمرینات خود را صبح زود انجام دهید زیرا به بدن زمان کافی داده می شود تا قبل از زمان خواب، خود را تنظیم کند.

   

  3- گلو درد

  ورزش های استقامتی چون ماراتن ، معمولا باعث کم آبی بدن می شود و تنفس از دهان باعث خشکی و تحریک گلو خواهد شد . ترکیبی از مشکلات غدد بزاقی برای تولید رطوبت کام خشک شده می تواند طعم غذا را ناپسند کرده و باعث گلو درد برای چند ساعت پس از ورزش شود . در موارد شدید، انقباض برونش نیز ممکن است ایجاد شود و به دلیل اسپاسم در پوشش ریه باعث سرفه شود . در هر صورت باید مایعات فراوانی بنوشید تا زمانی که گلو وریه های شما فرصتی برای آرام شدن پیدا کند.

  4- سیاهی انگشتان پا

  اگرچه سیاهی انگشتان پا ناپسند است، اما حین دویدن این زخم ایجاد شده و پس از خونریزی زیر ناخن به مدت طولانی باعث سیاهی انگشتان پا خواهد شد . اگر تاول در زیر ناخن ایجاد شود، سیاهی ناخن ها ممکن است دردناک باشد و در نهایت منجر به افتادگی ناخن شود . شایع ترین دلیل این آسیب، پوشیدن کفش نامناسب یا تنگی آن می باشد. از آن جایی که دویدن باعث ورم پاهای شما می شود، بهتر است کفشی را امتحان کنید که کمی بزرگتر از سایز پای معمولی شما است .

   

  5- ذهن نقش بسیار مهمی برای شما ایفا می کند

  وجود نقاط روشن در دیدتان ، تغییرات رنگ و فراموشکاری همگی می توانند به تلاش های بالای استقامتی شما مرتبط باشند. از آن جا که گلوکز برای متابولیسم بدن لازم است ، کمبود آن نیز می تواند باعث ایجاد چنین مشکلاتی شود . هیدراته ماندن در طول دویدن و مصرف الکترولیت و ژل های انرژی زا به کنترل این علائم کمک می کند.

  6- کاهش غریزه جنسی

  حتی اگر ثابت شده است که ورزش تاثیرات مثبتی بر میل جنسی شما دارد، اما این مطالعه نشان می دهد که ورزش شدید مانند تمرینات ماراتن می تواند نتیجه عکس داشته باشد. کاهش تولید تستوسترون در مردان به دنبال ورزش های شدید ایجاد می شود که با خستگی ذهنی و جسمی همراه است . به همین دلیل منطقی است تنها چیزی که در رخت خواب به آن فکر خواهید کرد، خوابیدن است .

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :