رژیم غدایی گیاه خواری

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  معمولا در رژیم‌های گیاه‌خواری از مصرف همه‌ی انواع گوشت و محصولات حیوانی پرهیز می‌شود، با این حال برخی گیاه‌خواران مانند اوو-لاکتو-وجترین‌ها از تخم‌ مرغ یا لبنیات استفاده می‌کنند.
  افراد وگان سعی می‌کنند از تمامی محصولات غذایی که از حیوانات به دست می‌آیند بپرهیزند. در رژیم غذایی ، محصولاتی مانند عسل، ژلاتین حیوانی و محصولات لبنی، قرار نمی‌گیرند.

  یک سوال بسیار مهم برای افرادی که از خوردن برخی و یا تمام محصولات غذایی حیوانی پرهیز می‌کنند، این است که داشتن یک رژیم غذایی گیاهی سالم و متعادل چه شرایطی دارد. در صورت امکان، بهتر است به یک متخصص تغذیه مراجعه کرده تا در مورد یک برنامه غذایی مناسب شرایط خود تصمیم گیری کنید.
  در این مقاله نیز می‌توانید در مورد توصیه‌های پیرامون رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری و انواع این رژیم غدایی سالم اطلاعات مفیدی بدست بیاورید.

  آغاز رژیم گیاه‌خواری

  اگر هنوز رژیم غذایی خود را آغاز نکرده‌اید، شاید بد نباشد با انواعی از رژیم‌های گیاه‌خوارانه شروع کنید که تغییرات کمتری در تغذیه شما ایجاد می‌کنند و نیاز به خلاقیت و مطالعه‌ی زیادی برای حفظ تغذیه متعادل ندارند.

  می‌توانید ابتدا نیمه-گیاه‌خواری را امتحان کنید و فقط گوشت قرمز را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید.
  همچنین رژیم غذایی پسترین (ماهی‌خواری) نیز می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شروع رژیم غدایی گیاه‌خواری برای شما باشد.
  اگر قصد دارید برای شروع از تمام محصولات گوشتی فاصله بگیرید، می‌توانید یکی از این رژیم‌های غذایی مانند، اوو-وجترین (گیاه‌خواری به همراه تخم مرغ) و لاکتو-وجترین (گیاه‌خواری همراه با مصرف محصولات لبنی) یا ترکیب این دو (اوو-لاکتو-وجترین) استفاده کنید.

  برخی افراد نیز تصمیم می‌گیرند که مصرف تمام محصولات حیوانی خود را ناگهانی قطع نکرده و آن را در طی زمان کاهش بدهند. اگر شماهم چنین قصدی دارید می‌توانید به مرور، محصولات گوشتی را در غذاهایی که تهیه می‌کنید با سویا یا ترکیبات جایگزین گوشت تعویض کنید، به جای پنیر لبنی از توفو استفاده کرده و یا صرفا از محصولات حیوانی در برخی غذاها استفاده نکنید و طی زمان خود را به رژیم جدید عادت دهید.

  گیاه‌خواری و داشتن رژیم غذایی کاملا سالم

  اگر شما رژیم غذایی گیاه‌خواری دارید و از محصولات لبنی و تخم مرغ استفاده می‌کنید، احتمالا نسبت به افراد غیر گیاه‌خوار نیاز به توصیه‌های بیشتری جهت داشتن یک رژیم غذایی سالم ندارید.
  فقط لازم است شما نیز مثل همه‌ی افراد سعی کنید از مصرف غذاهای سرخ‌ شده یا فرآوری شده و کربوهیدرات‌های ساده (مانند شکر) پرهیز کنید، دریافت نمک و کالری خود را کنترل کرده و از تنوع گسترده‌ای از میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و به مقدار کافی از مغزها استفاده کنید.
  علاوه بر نکات بالا حتما سعی کنید به صورت روزمره، لبنیات یا تخم‌مرغ مصرف کنید.

  در رژیم‌های غذایی که حاوی گوشت هستند، می‌توانید از حبوبات به‌جای گوشت و سویا به عنوان منبع پروتئین استفاده کنید.

  اگر تصمیم به حذف تمامی محصولات غذایی حیوانی دارید باید کمی بیشتر مراقب رژیم غذایی خود باشید.
  نگران نباشید، یک رژیم غذایی کاملا گیاهی نیز در صورت برنامه‌ریزی خوب، برای همه افراد از جمله کودکان در سن رشد، نوجوانان، خانم های باردار یا افراد سالمند مناسب است.

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :