رژیم غذایی کم کربوهیدرات با پروتئین بالا

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  چگونه رژیم های کم کربوهیدرات کار می کنند؟

  به طور معمول بدن شما کربوهیدرات را برای سوخت و ساز بدن می سوزاند. هنگامی که شما به شدت مصرف کربوهیدرات ها را کاهش می دهید، بدن به حالت متابولیک به نام کتوز وارد می شود و شروع به سوزاندن چربی های خود می کند. هنگامی چربی های شما تبدیل به یک منبع انرژی اولیه می شوند، ممکن است وزن کم کنید.

  خطر رژیم غذایی با پروتئین بالا و رژیم های کم کربوهیدرات

  برخی از کارشناسان نگران رژیم هایی با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات هستند.

  کلسترول بالا

  اینگونه رژیم ها ممکن است کلسترول بالا را به دنبال داشته باشند. بعضی از منابع پروتئینی، محصولات لبنی فراوان و سایر غذاهایی با چربی بالا می توانند کلسترول را افزایش دهند و احتمال ابتلا به بیماری قلبی را بالا ببرند. با این حال، مطالعات نشان داد افرادی که رژیم اتکینز را تا 2 سال رعایت می کردند در واقع سطح کلسترول “بد” را کاهش داده بودند.

  مشکلات کلیوی

  اگر مشکلات کلیوی دارید، خوردن پروتئین بیش از حد سبب اضافه شدن فشار روی کلیه ها می شود و این می تواند عملکرد کلیه را بدتر کند.

  پوکی استخوان و سنگ کلیه

  هنگامی که شما در رژیم غذایی با پروتئین بالا هستید، ممکن است کلسیم بیشتری از حد نرمال داشته باشید. گزارش های متناقضی وجود دارد اما بعضی از کارشناسان معتقدند که این امر احتمالا باعث پوکی استخوان و سنگ کلیه می شود.

   

  آیا رژیم کم کربوهیدرات برای شما مناسب است؟

  اگر شما در حال بررسی یک رژیم غذایی با پروتئین بالا هستید، با پزشک یا متخصص تغذیه تماس بگیرید تا ببینید آیا برای شما مناسب است یا نه. آنها می توانند به شما کمک کنند تا برنامه ای فراهم کنید که مطمئن شوید میوه ها و سبزیجات و غذاهای پروتئینی را به اندازه کافی مصرف می کنید.

  به یاد داشته باشید که کاهش وزن امری زمان بر است و معمولا بر اساس تغییراتی است که می توانید در مدت زمان طولانی و نه یک رژیم غذایی موقت به دست آورید.

  رژیم کم کربوهیدرات به این صورت است که عمدتا مصرف غذاهای شیرین، ماکارونی و نان محدود می شود. در عوض، غذاهای واقعی شامل پروتئین، چربی های طبیعی و سبزیجات را مصرف می کنید. مطالعات نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات منجر به کاهش وزن و بهبود شاخص های سلامتی می شوند. این رژیم های غذایی برای چندین دهه است که مورد استفاده قرار می گیرند و توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شوند. اما هنوز نکته ای وجود دارد و اینکه شما باید غذاهای واقعی بخورید.

  معرفی رژیم کم کربوهیدرات

  یک رژیم کم کربوهیدرات بدین معنی است که شما کربوهیدرات کمتر و نسبت بالای چربی را مصرف می کنید. برای چند دهه گفته شده است که چربی برای سلامتی ما مضر است. در عین حال “رژیم غذایی” کم چرب، که اغلب پر از شکر است، زندگی ما را فرا گرفته ند. این یک اشتباه بزرگ است که با شیوع بیماری همه گیر چاقی همراه شده است.

  اکنون مطالعات نشان می دهد که هیچ دلیلی برای ترس از چربی های طبیعی وجود ندارد. در یک رژیم کم کربوهیدرات، می توانید تمام چربی هایی را که لازم دارید مصرف کنید و در عوض، میزان مصرف شکر و نشاسته را به حداقل برسانید. اکثر مردم می توانند خوردن غذاهای خوشمزه را تا زمانی که رضایت دارند مصرف کنند و همچنان هم وزن خود را کاهش دهند.

  چگونه کار می کند؟ هنگامی که از شکر و نشاسته جلوگیری می کنید، قند خون شما تمایل به تثبیت و کاهش میزان انسولین هورمون ذخیره سازی چربی را دارد. این باعث افزایش سوزاندن چربی می شود و موجب احساس سیری بیشتر و کاهش مصرف غذا و کاهش وزن می شود.

  مطالعات نشان می دهد که رژیم کم کربوهیدرات می تواند باعث کاهش وزن و کنترل قند خون شود.

  اصول اولیه

  خوردن: گوشت، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات و چربی های طبیعی (مثل کره).

  اجتناب از: غذاهای دارای شکر و نشاسته (مانند نان، ماکارونی، برنج، لوبیا و سیب زمینی).

  خوردن هنگامی که شما گرسنه هستید، تا زمانی که سیر شوید. این می تواند ساده باشد زیرا شما نیازی به ارزیابی کالری و یا دانستن وزن مواد غذایی خود را ندارید و فقط باید محصولات کم چربی صنعتی را فراموش کنید.

   

  چه کسانی باید رژیم غذایی با کربوهیدرات کم را رعایت کنند؟

  اکثر مردم با خیال راحت می توانند یک رژیم کم کربوهیدرات را شروع کنند اما در این سه موقعیت ممکن است شما نیاز به آماده سازی یا مشورت با پزشک داشته باشید:

  آیا مصرف دارو برای دیابت دارید، برای مثال انسولین
  آیا برای فشار خون بالا دارو مصرف می کنید؟
  آیا شما در حال شیر دهی هستید؟
  اگر شما در هیچ یک از این گروه ها نیستید، می توانید این رژیم را رعایت کنید.

  نکته مهم

  در حالی که رژیم کم کربوهیدرات دارای مزایای قابل اثبات است، هنوز بحث برانگیز است. خطر بالقوه اصلی در نظر گرفتن داروها، به ویژه برای دیابت است که ممکن است نیاز به انطباق با دوز داروها داشته باشد. هر گونه تغییرات در داروها و تغییرات در شیوه زندگی خود را با دکترتان مورد بحث قرار دهید.
  این راهنما برای بزرگسالان با مسائل مربوط به سلامت، از جمله چاقی است که می تواند شما را از یک رژیم کم کربوهیدرات بهره مند کند.

  موضوعات بحث برانگیزی مربوط به رژیم کم کربوهیدرات و مصرف چربی های اشباع شده، کلسترول، گوشت قرمز و محدود کردن کالری برای کاهش وزن وجود دارد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :