یوگا و تناسب اندام

توضیحات:

 • به نام خدا

  یوگا از زمان های قدیم کاربردهای مختلفی داشت و فقط یک ورزش ساده نیست به همین دلیل امروزه طرفداران زیادتری پیدا کرده است. این ورزش با انواع تکنیک های بسیار مختلفی انجام میشود و نتایج متفاوتی نیز خواهد داشت. از جمله اثرات مهمی که یوگا دارد شامل کاهش استرس، افزایش قدرت عضلانی، بهبود وضعیت بدن، کمک به کاهش فشار خون، بهبود کیفیت زندگی در بیماران سرطانی و کنترل درد میباشد. یکی از مهم ترین اثرات یوگا در کنترل وزن و تناسب اندام است که انجام حرکات هوازی یوگا و نیز اضافه کردن ورزش های هوازی و تغذیه مناسب میتواند کارساز باشد.

  یوگا فراتر از یک ورزش ساده است و مردم به علت های مختلفی از جمله تناسب اندام، مدیریت استرس و غلبه بر دردهای فیزیکی و روحی یوگا انجام میدهند. انواع مختلف یوگا وضعیت های بدنی، انرژی، کنترل تنفسی، مدیتیشن و موزیک متفاوتی را شامل میشوند.

  برخی استایل های متداول یوگا:

  یوگا سرعتی:

  حرکات این نوع یوگا سریع تر از انواع دیگر است.

  یوگا قدرتی:

  حرکاتی که به صورت منظم طراحی شده اند تا باعث افزایش قدرت بدن شوند.

  فلو یوگا:

  حرکاتی هوازی تر نسبت به بقیه استایل ها دارند و باعث بهبود قدرت و هماهنگی بدن میشوند.

  یوگا روحانی محور:

  بیشتر بر بخش معنوی یوگا تمرکز دارد و شامل حرکات آرام و مدیتیشن است.

  اثر یوگا بر کاهش وزن:

  به طور کلی فعالیت فیزیکی از جمله یوگا برای جلوگیری از افزایش وزن بهتر است و برای کاهش وزن نسبت به ورزش های هوازی کالری کمتری میسوزانند. تصور کنید شخصی با وزن 68 کیلوگرم با انجام یوگای پایه به ازای هرساعت 170 کالری میسوزاند درحالیکه با انجام یک ساعت ورزش ایروبیک 340 کالری میسوزاند. برای کاهش وزن باید انرژی دریافتی تان را کاهش دهید و انرژی بیشتری نیز بسوزانید. به همین دلیل به برنامه ای منظم برای چربی سوزی نیاز دارید. بهتر است برای اثربخشی یوگا در تناسب اندام در کنار آن از ورزش های هوازی مانند کوهنوردی، دوچرخه سواری، پریدن و دویدن کمک بگیرید. یوگا به علت حرکاتی که باید انجام شود باعث بهبود خلق و افزایش سطح لیپید خون میشود بنابراین با وجود اینکه نسبت به ورزش های هوازی چربی سوزی کمتری دارد ولی برای سلامت بدن مفید است.

  کاهش استرس: استرس میتواند عاملی برای بروز بیماری های مزمن شود بنابراین کاهش استرس در سلامت فرد بسیار اهمیت دارد.

  افزایش قدرت عضلانی: یوگا ورزش انتخابی برای افزایش قدرت عضلانی نیست، با این حال مطالعات  نشان میدهند حرکات یوگا بر قدرت عضلات اثر دارند. ناگفته نماند تاثیر یوگا بر عضلات وابسته به نوع و مدت زمان حرکاتی است که انجام میشود.

  بهبود وضعیت بدن: امروزه اغلب مردم فعالیت های روزمرشان را پشت کامپیوتر، لپ تاب و گوشی های هوشمند انجام میدهند. این مسئله میتواند باعث تغییر وضعیت بدن شان در مدت طولانی شود. اگر حرکات یوگا به درستی انجام شود، میتواند این وضعیت ها را بهبود دهد تا فرد با گذر عمر دچار دردهای بدنی نشود.

  کمک به کاهش فشار خون: پرفشاری خون میتواند عامل خطری برای بیماری های قلبی باشد. طبق تحقیقات یوگا میتواند بر تنظیم فشار خون و کاهش آن در صورت پرفشاری خون اثر داشته باشد. البته نباید از مصرف تغذیه صحیح مانند افزایش پتاسیم، منیزیم و کاهش سدیم غذا غافل شد.

  بهبود کیفیت زندگی در درمان سرطان: سرطان و درمان آن میتوانند بر روحیه و وضعیت زندگی فرد موثر باشند، از جمله اینکه باعث ناامیدی، خستگی، اختلالات خلقی، بی خوابی و استرس شوند. یوگا میتواند این وضعیت ها را بهبود ببخشد و کیفیت زندگی فرد را افزایش دهد.

  کمک به کنترل درد: با وجود اینکه ورزش میتواند برای درد مضر باشد، برخی حرکات یوگا تحت نظر متخصص ان میتواند به کنترل درد کمک کند.

  چگونه از برنامه ای مناسب برای تناسب اندام استفاده کنید؟

  ابتدا توانایی خود را در انجام تمرینات ورزشی بررسی کنید، مثلا ضربان قلب شما با ورزش چه تغییری میکند، BMI تان چه قدر است و چه قدر میتوانید پیاده روی کنید. اگر بیماری خاصی دارید حتما آن را درنظر بگیرید. مشخص کنید هدف تان از تنظیم برنامه ورزشی، رسیدن به اندامی مناسب و حفظ آن است. از فعالیت هایی که لذت می برید کمک بگیرید. اگر میخواهید از یوگا برای کاهش وزن استفاده کنید از ورزش های هوازی و تغذیه مناسب غافل نشوید.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :