عوامل موثر در بلند شدن مو

توضیحات:

 • به نام خدا

  خرد شدن مو

  رشد مو به طور متوسط حدود یک و نیم سانتی متر در ماه است. به این معنا که هر فرد به طور میانگین در سال موهایش حدود ۱۸ سانتی متر رشد می کند. اگر مراقبت های لازم برای موهایتان را به عمل نیاورید، به همان میزان که موهایتان رشد می کند، به همان میزان نیز خرد می شود و می ریزد. بنابراین قد موهای شما کل سال به یک اندازه باقی می ماند و هیچ وقت از آن حد بلندتر نمی شود. مگر این که شما برخی از عادات اشتباه خود را ترک کنید. این عادات غلط که منجر به خرد شدن مو و بلند نشدن آن می شود، عبارتند از:

  استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی

  رنگ کردن بیش از حد موها، استفاده از روش های صافی مو مانند ریباندینگ یا کراتینه مو، هایلایت کردن مو و همگی باعث آسیب زدن به موها در طی زمان می شود و در نتیجه موها خشک و شکننده می شوند. با قرار دادن موهایتان در معرض مواد شیمیایی، روغن طبیعی موهاتان از بین می رود و در عین حال رنگ های مصنوعی به لایه بیرونی کوتیکول مو نفوذ می کنند و باعث ایجاد آسیب در هر تار مو می شوند. به زبان ساده تر، موی سالم، ظاهری صاف و براق دارد در حالیکه موی آسیب دیده، کدر، شکننده و وز است.

  استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی

  هر زمان که شما صدای جلزولز کردن موهایتان را شنیدید، فقط به خاطر بسپارید که آسیبی که با آن وسیله داغ دارید به موهایتان می زنید، روی بلند شدن موهایتان تاثیر خواهد گذاشت. اگر شما می خواهید موهایتان را بلند کنید، باید تا حد امکان موهایتان سالم و قوی باشد. وسایل حرارتی، آسیب زدن به موهایتان را سرعت می بخشد و باعث خشک شدن و سوخته شدن موهایتان می شود.

  مقاومت موی رنگ شده و شکننده در مقابل وسایل حرارتی بسیار کم است و مقاومت آن جایی به پایان می رسد که انتهای موهای شما دو قسم شود که این همان موخوره مزاحم همیشگی است. به موهایتان کمی استراحت بدهید و برای مدتی از تمام وسایل حرارتی دوری کنید تا موهایتان سلامت خود را بازیابند و بتوانند سریع بلند شوند.

  حالت دهی بیش از حد مو

  طوری که شما با موهایتان رفتار می کنید، در سلامت موها بسیار تاثیر گذار است. اگر بیش از حد به موهایتان حالت دهید و با موهایتان خشن برخورد کنید و با موهای فر و وز خود کلنجار روید، ممکن است منجر به خرد شدن موهایتان شوید.

  چند شاخه شدن موها

  همه ما باید با چند شاخه شدن موهایمان دست و پنجه نرم کنیم. معمولا در این مواقع موها به دو یا سه شاخه تقسیم می شوند. این چند شاخه شدن در مو، بالاتر و بالاتر می رود و در نهایت از هم جدا می شوند. این مشکل به دلیل کمبود مواد مغذی در بدن است بنابراین موها زندگی سالم و طولانی نخواهند داشت. پس اگرچه موهای شما در ریشه رشد می کند و بلند می شود ، اما به طور مداوم از پایین خرد می شود پس انگار که موهای شما در یک قد مشخصی گیر کرده است.

  زمانی که مو چند شاخه می شود، دیگر راهی برای درمان آن وجود ندارد. تنها کاری که می توانید بکنید این است که موهایتان را فورا از جایی که چند شاخه شده کوتاه کنید، وگرنه همین طور بالاتر می رود و باعث شکسته شدن بیشتر موها می شود و شما را در یک چرخه ی بلند نشدن مو می اندازد.

  برای اینکه از چند شاخه شدن موهایتان جلوگیری کنید، از دکلره کردن بیش از حد مو خودداری کنید برای اینکه منجر به داشتن موهایی خشک می شود. از خشک کردن موهایتان با حوله (به شدت) خودداری کنید و بگذارید موهایتان در هوای آزاد خشک شود. همچنین موهایتان را به ارامی از پایین شانه کنید و کم کم به سمت ریشه مو بروید، از کش موهای فابریک یا با روکش ابریشمی استفاده کنید.

  ژنتیک

  بعضی اوقات بلند شدن مو و سلامت آنها به ژنتیک بستگی دارد. هر فرد یک چرخه رشد موی مخصوص به خود را دارد. رشد مو بعد از گذشت مدت زمانی متوقف می شود نه بعد از این که به یک قد معینی رسید. بنابراین، زمانی که مو به پایان چرخه رشد خود رسید، دیگر رشد نمی کند و ممکن است خرد شود و بریزد.

  هر تار مو، چرخه رشد مربوط به خود را دارد. به همین دلیل است که معمولاً ما موهایی با اندازه های متفاوت داریم. فرقی نمیکند که شما چقدر به موهایتان برسید، این چرخه می تواند هر زمانی بین ۲ تا ۶ سال دوام یابد و بیش از این هم نمی شود چراکه فقط به DNA شما مربوط می شود.

  سن

  همانند ژنتیک، سن نیز می تواند دلیلی باشد که دیگر موهای شما بلند نمی شود. با بالا رفتن سن، رنگ کردن، حالت دهی بیش از حد به موها، دکلره کردن و غیره همه می تواند به مرور زمان موهایتان را ضعیف تر کند بنابراین موها از یک حدی بیشتر بلند نمی شوند. هر چه سن بالا تر می رود، پوست سر، روغن کمتری تولید می کند بنابراین موها خشک تر و شکننده تر می شوند. برای مقابله با این موضوع پیشنهاد می کنیم روزانه چند دقیقه پوست سر را ماساژ دهید تا گردش خون در آن قسمت بیشتر شود و موهایتان سریع تر رشد کند.

  رژیم غذایی

  می دانید که رژیم غذایی موثرترین چیز برای بلند شدن موهایتان است. اگر موهایتان از یک حدی بلند تر نمی شود، قطعا تغذیه خود را چک کنید. شاید مواد معدنی و ویتامین های لازم را از خوراکی های روزانه خود، دریافت نمی کنید.

  آهن، ویتامین D، ب کمپلکس و زینک برای بلند شدن موها ضروری هستند. آهن به میزان خوبی در غذاهایی مثل تخم مرغ، اسفناج، مرغ ،ماهی سالمون، قارچ پیدا می شود. غذاهایی مانند آواکادو و غلات و همچنین تخم مرغ منابع خوبی برای دریافت ویتامین D و ب کمپلکس هستند. برای دریافت زینک به میزان خوب، گوشت بوقلمون، گوشت گوساله و تخم کدو مصرف کنید.

  نتیجه گیری

  برای اینکه به بلند شدن موهایتان کمک کنید، شما باید مشکل را به صورت عمیق ریشه یابی کنید. پوست سر سالم، مساوی است با داشتن موهای سالم. بعضی اوقات آنقدر درگیر رسیدگی به انتهای موها هستیم که به کل تقویت ریشه و پوست سر را فراموش می کنیم. غافل از اینکه رسیدگی به پوست سر بیشتر باعث بلند شدن مو می شود. حالت دهنده موهای خود را چک کنید، اگر حاوی سیلیکون هستند، دور آنها را خط بکشید. حالت دهنده های حاوی سیلیکون، برق طبیعی مو را از بین می برد و هم چنین جلوی رشد مو را می گیرد.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :