قوانین تیراندازی با تیر و کمان

توضیحات:

 • به نام خدا

  ۱. تمامی کمانداران ملزوم به رعایت قوانین تیراندازی با تیر و کمان هستند.
  ۲. لازم است که تیر و کمان و تمام تجهیزاتی که استفاده می‌کنند، منطبق بر استانداردها و قوانین فدراسیون باشد. تاکیدی که وجود دارد این است که لوازم جانبی که یک مزیت ناعادلانه را نسبت به یک حریف به ارمغان می‌آورد، به هیچ عنوان استفاده نشود.

  ۳. در قوانین تیراندازی حداکثر زمان مجاز برای پرتاب تیرهای سه پر دو دقیقه و برای تیرهای شش پر، چهار دقیقه است.

  ۴. در قوانین تیراندازی ورزشکاران لازم است تا زمانی که سیگنال شروع به کار نکند، از پرتاب تیر خودداری نمایند.

  ۵. تحت هیچ شرایطی تیراندازان اجازه نخواهند داشت که یک تیر را دو بار شلیک کنند. در صورتی که تیر سقوط کند و یا متزلزل شود، ممکن است که زمان اضافی در اختیار ورزشکار قرار گیرد.

  ۶. تیرهایی که از هدف خارج و یا از آن آویزان می‌شوند، با توجه به علامت‌ها نمره دهی می‌شوند. تیرهایی که در مرکز تیر دیگر جای می‌گیرند (سبک رابین هود)، طبق قوانین قبلی امتیازدهی می‌شوند.

  ۷. ممکن است ورزشکاران رد صلاحیت شوند، امتیازات آن‌ها کسر شود و یا به دلیل نقض قوانین جریمه شوند.

  اگر هر کدام از تجهیزات و یا تیر و کمان ریکرو یا کامپوند دچار آسیب شده باشند، می‌توان از داور مسابقات تجهیزات جدیدی را درخواست کرد.

  تمامی قوانین تیراندازی با تیر و کمان توسط فدراسیون این رشته ورزشی تصویب می‌شود و تحت این قوانین تمام ورزشکاران ملزوم به اجرای آن‌ها هستند، به همین دلیل یادگیری این موارد موجب خواهد شد تا هرچه بیشتر این رشته ورزشی را بیاموزید و در مسیر قهرمانی پیشرفت کنید.
  روش‌هایی برای یادگیری تیراندازی با تیر و کمان وجود دارد که با یادگیری و تسلط بر آن‌ها به راحتی می‌توانید حریف را شکست دهید.

  قلق گیری (Fixing) کمان در مسابقه
  قلق گیری در میدان مسابقه امری رایج پیش از شروع رقابت است که معمولا کمانداران برای اطمینان از دقت کمان انجام می دهند. در قلق گیری کماندار بدون هیچ محدودیتی می تواند تیراندازی انجام دهد.

  به طور معمول انجام قلق گیری یک روز قبل از شروع مسابقه و حتی ۴۵ دقیقه پیش از شروع مسابقه انجام می شود. اما نکته مهم در قلق گیری این است که هیچ کمانداری پیش از شروع و یا پس از پایان زمان تیراندازی اجازه تیراندازی نخواهد داشت و چانچه در این مدت تیری پرتاب و به هدف اصابت کند بیشترین امتیاز در نخستین مرحله تیراندازی از کماندار خاطی کسر خواهد شد.

  قلق گیری (Fixing) کمان در مسابقه

  در میدان تیراندازی محدوده زمین پرتاب باید بصورت مربع شکل باشد و هر ضلع آن از خط عمودی زیر صفحه طلایی سیبل تا خط پرتاب اندازه گیری می شود. محدوده تغییرات ابعاد زمین در فاصله های معین ۳۰، ۶۰ ، ۷۰ ، و ۹۰ سانتی متر است.

  خط انتظار حداقل در پنج متری پشت خط پرتاب تعیین می شود. در صورت استفاده از سیبل های مثلث شکل که در فاصله ۳۰ متری قرار گرفته باشند فاصله مرکز صفحه دایره طلایی رنگ در ۱۳۰ سانتی متری از سطح زمین قرار داده می شوند.

  اندازه گیری محدوده تغییرات مثبت از ۵۰ الی منفی ۵۰ سانتی متر نباید تجاوز کند. در تمام مواقع، ارتفاع مرکز صفحه های طلایی رنگ سیبل های هدف روی محدوده تغییرات، باید به نظر مستقیم کماندار و حتی مربیان رسیده باشد.

  اگر دو و یا چند تیرانداز در یک زمان به یک هدف تیراندازی کنند، در این صورت مکان هایی که کمانداران از آن نقطه تیراندازی می کنند بر روی خط پرتاب مشخص خواهد شد.

  با توجه به اینکه سیبل ۲۴۰ سانتیمتر عرض دارد اگر در مسابقات دو کماندار بر روی یک سیبل تیراندازی کنند، حداقل فضای ممکن برای هر کماندار ۱۲۰ سانتی متر خواهد بود.

  در صورتیکه ۳ کماندار در مسابقات داخل سالن کنار هم تیراندازی کنند فاصله آنها از یکدیگر ۸۰ سانتی متر خواهد بود.

  مدت زمان تیراندازی (Duration of Shooting)
  مدت زمانی که توسط داور برای پرتاب ۳ تیر کماندار در نظر گرفته می شود به این شرح است که:

  رقابت با ۲ سوت داور آغاز و کماندار اجازه پیدا می کند که در مدت زمان ۲۰ ثانیه به داخل محوطه و روی خط آتش قرار گرفته و تیر را بر روی کمان آماده نموده تا با اعلام داور اقدام به پرتاب تیر نماید.

  پس از ۲۰ ثانیه اول داور با اعلام  یک سوت اجازه تیراندازی را صادر می کند که در این هنگام کماندار باید در مدت ۲ دقیقه ۳ پرتاب خود را انجام دهد.

  در این زمان کماندار باید زمان خود را به گونه ای تنظیم کند که ۳ پرتاب  خود به سمت سبیل را انجام دهد.

  در ۳۰ ثانیه مانده به اتمام ۲ دقیقه داور با یک سوت اعلام می دارد که تنها ۳۰ ثانیه از زمان تیراندازی باقی مانده است، پس از پایان ۲ دقیقه داور با اعلام ۳ سوت ممتد پایان تیراندازی را اعلام می کند.

  نکته : اگر پس از پایان سوت کمانداری اقدام به تیراندازی نماید خطا محسوب و جریمه برای وی در نظر گرفته خواهد شد. و چنانچه تیری پرتاب شده و داور سوت بزند یعنی هنگامی که تیر در پرواز به سمت هدف باشد امتیاز تیر پس از برخورد به هدف قبول و برای کماندار منظور خواهد شد.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :