مسابقات تیراندازی

توضیحات:

 • به نام خدا

  تیراندازی رقابتی یعنی تیراندازی با کمان‌هایی که هدف استفاده از آن‌ها شلیک تیر به سمت هدف است.
  انواع کمان‌ها در طرح‌ها و الگوهای مختلفی وجود دارند. اکثر کمان‌های ریکرو و کامپوند امروزه در مسابقات استفاده می‌شوند.
  در رقابت‌های المپیک هدف معمولا در فواصل ۷۰ متری قرار می‌گیرد و هرچه که سیبل‌های هدف دورتر می‌شوند، شامل رتبه‌بندی خواهند شد، به این صورت که در آن نمرات کلی تعیین رتبه‌بندی ورزشکاران، مشخص کننده امتیازها خواهد بود.

   

  بازیکنان و تجهیزات
  رقابت‌ها به صورت تیمی و یا فردی انجام می‌شود. البته لازم است که تیر و کمان‌های رقابت توسط فدراسیون تیراندازی بررسی و تایید شوند.

  کمانداران می‌توانند از رشته‌های مختلف و متناسب با کمان در طول برگزاری مسابقات استفاده کنند.
  ابزار دیگری مانند دوربین دید نیز از وسایلی هستند که می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.
  در این بین محدودیت‌های کوچکی در مورد استفاده از انواع تیر وجود دارد، به غیر از مواردی که ممکن است سبب آسیب به اهداف شود، لازم است که قطر تیرها بیش از ۹.۳ میلی‌متر نباشد. نام کلیه ورزشکاران در شفت مشخص می‌شود و تمام تیرهایی که در یک دور استفاده می‌شوند، باید یکسان و از یک جنس باشند.

  استفاده از محافظ انگشتان هنگام تیراندازی با تیر و کمان مانند زبانه انگشت و یا دستکش، از جمله لوازم جانبی است که ممکن است در طول مسابقات مورد استفاده قرار گیرد، همانطور که ابزار دیگری مانند محافظ قفسه سینه، گارد ساعد و دیگر وسایل می‌تواند به کار گرفته شود، این ابزار بیشتر جنبه حفاظتی دارند و لزوما منجر به تقویت مهارت ورزشکاران نخواهند شد، هر چند که در عملکرد آن بی تاثیر نخواهند بود.

   

  امتیازدهی
  رتبه بندی در تیراندازی با تیر و کمان بسیار ساده است، تنها لازم است که تعداد امتیازات را بر اساس جایی که تیرهای شما در سیبل هدف قرار گرفته اند، محاسبه کنید. بالاترین امتیاز برای یک تیر، نمره ۱۰ است، زمانی که تیر در حلقه طلایی نشسته باشد، این در حالی است که حداقل امتیاز وارد شدن تیر به حلقه سفید است. تا زمانی که تیر به صورت کامل در سیبل هدف قرار نگرفته باشد، امتیازی از آن شما نخواهد شد.

  در رقابت‌های المپیک لازم است که ورزشکاران ۷۲ تیر را در ۱۲ مرحله، شلیک کنند و امتیاز کلی تجمعی، رتبه‌بندی را مشخص خواهد کرد. مسابقات در فرمت‌های متفاوتی صورت می‌گیرد و رقابت‌ها بسیار نزدیک و تنگاتنگ اجرا می‌شود.

  پیروزی در مسابقه
  همانطور که به آن اشاره کردیم، پیروزی به ویژگی‌های مسابقاتی که کمانداران در آن به رقابت با یکدیگر می‌پردازند، بستگی خواهد داشت.
  با این حال در یک رقابت برنده کسی است که بالاترین امتیاز تجمعی کل را پس از پرتاب تعداد مشخصی تیر به دست آورده باشد و یا اینکه در یک سناریو حذفی موفق به خارج کردن تمام حریفان از دور مسابقات شده باشد.

  در صورتی که امتیازات برابر باشند و یا محاسبه آن‌ها مشکل باشد، کمانداری که بیشترین پرتاب ۱۰ ثانیه‌ای را داشته باشد، پیروز اعلام می‌گردد.

  پیروزی در مسابقات تیرو کمان

  قوانین تیراندازی با تیر و کمان
  ۱. تمامی کمانداران ملزوم به رعایت قوانین تیراندازی با تیر و کمان هستند.
  ۲. لازم است که تیر و کمان و تمام تجهیزاتی که استفاده می‌کنند، منطبق بر استانداردها و قوانین فدراسیون باشد. تاکیدی که وجود دارد این است که لوازم جانبی که یک مزیت ناعادلانه را نسبت به یک حریف به ارمغان می‌آورد، به هیچ عنوان استفاده نشود.

  ۳. در قوانین تیراندازی حداکثر زمان مجاز برای پرتاب تیرهای سه پر دو دقیقه و برای تیرهای شش پر، چهار دقیقه است.

  ۴. در قوانین تیراندازی ورزشکاران لازم است تا زمانی که سیگنال شروع به کار نکند، از پرتاب تیر خودداری نمایند.

  ۵. تحت هیچ شرایطی تیراندازان اجازه نخواهند داشت که یک تیر را دو بار شلیک کنند. در صورتی که تیر سقوط کند و یا متزلزل شود، ممکن است که زمان اضافی در اختیار ورزشکار قرار گیرد.

  ۶. تیرهایی که از هدف خارج و یا از آن آویزان می‌شوند، با توجه به علامت‌ها نمره دهی می‌شوند. تیرهایی که در مرکز تیر دیگر جای می‌گیرند (سبک رابین هود)، طبق قوانین قبلی امتیازدهی می‌شوند.

  ۷. ممکن است ورزشکاران رد صلاحیت شوند، امتیازات آن‌ها کسر شود و یا به دلیل نقض قوانین جریمه شوند.

  اگر هر کدام از تجهیزات و یا تیر و کمان ریکرو یا کامپوند دچار آسیب شده باشند، می‌توان از داور مسابقات تجهیزات جدیدی را درخواست کرد.

  تمامی قوانین تیراندازی با تیر و کمان توسط فدراسیون این رشته ورزشی تصویب می‌شود و تحت این قوانین تمام ورزشکاران ملزوم به اجرای آن‌ها هستند، به همین دلیل یادگیری این موارد موجب خواهد شد تا هرچه بیشتر این رشته ورزشی را بیاموزید و در مسیر قهرمانی پیشرفت کنید.
  روش‌هایی برای یادگیری تیراندازی با تیر و کمان وجود دارد که با یادگیری و تسلط بر آن‌ها به راحتی می‌توانید حریف را شکست دهید.


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :