اصطلاحات تخصصی ورزش سوارکاری

توضیحات:

 • به نام خدا

  اسب یکی از مفید ترین حیوان ها برای بشر و نخستین حیوانی است که وارد مسابقات ورزشی شده است . در گذشته ، از این حیوان برای انتقال قبایل مختلف از جایی به جای دیگر و حمل بار استفاده می شد . با گذشت زمان و شکل گیری تمدن ها ، نقش این حیوان در هنگام لشکرکشی حکومت ها به سرزمین های یکدیگر پر رنگ شد ؛ به طوری که تمامی ارتش ها گروهی سوارکار زبده و مجهز به سلاح های مختلف را به عنوان « سواره نظام » به خدمت گرفتند . 

  از دوران رنسانس و به دنبال اختراع توپ جنگی و تفنگ ، از اهمیت اسب در جنگ ها کاسته شد . پس از اختراع تانک و هواپیما در قرن بیستم دوران حضور این حیوان در جنگ ها پایان گرفت و از آن پس ، اسب به عنوان دوستی وفادار در کنار انسان به زندگی ادامه داد . اسب تنها حیوانی است که مسابقاتی مخصوص به آن در المپیک وجود دارد و تا کنون این شانس نصیب هیچ حیوان دیگری نشده است .

   

  اصطلاحات تخصصی : 

  چهار نعل ( تاخت ) : 

  حرکت اسب با بالا ترین سرعت ممکن را چهار نعل می گویند . این حرکت معمولا در مسابقاتی دیده می شود که یک سوارکار باید زودتر از بقیه از خط پایان عبور کند .

   

  یورتمه : 

  حالتی بین دویدن و راه رفتن اسب ؛ در حالت یورتمه ، اسب به شکل ملایم و آرام می دود .

   

  ساز و برگ : 

  لوازم سوارکاری را می گویند که شامل زین ، رکاب ، مهمیز و دهنه ی اسب است . 

  رکاب : 

  دو حلقه ی آهنی که با تسمه به زین محکم می شوند و نقش پله را برای رفتن سوارکار به پشت اسب ایفا می کنند . 

  چابک سوار : 

  سوارکار ماهر و چابک در مسابقات اسب سواری کورس را چابک سوار می نامند . 

  اسپریس : 

  میدان ( پیست ) اسب دوانی. 

  کورس : 

  رقابتی که طی آن اسب ها در یک ردیف قرار می گیرند و به طور هم زمان ، مسابقه را آغاز می کنند . در مسابقه ی کورس ، هدف همه ی سوارکاران عبور از خط پایان مسیر به عنوان نخستین سوارکار است . 

  نعل : 

  قطعه ی آهنی هلالی شکل که با میخ به سم ( کف پای ) اسب می کوبند تا سم در اثر برخورد با سنگ و اشیاء روی زمین آسیب نبیند . 

  مهمیز : 

  قطعه ای آهنی که به پاشنه ی کفش سوارکار متصل است و او با زدن آن به پهلوی اسب ، حیوان را به حرکت سریع تر وادار می کند . 

  زین : 

  پارچه ای ضخیم و چرمی است که بر گرده ی اسب قرار می دهند و سوار کار روی آن می نشیند . وجود زین نه تنها به تعادل سوار کار کمک می کند بلکه مانع رسیدن عرق اسب به سوارکار می شود . 

  دهنه : 

  قطعه ای ( معمولا فلزی ) که در دهان اسب قرار می گیرد و به دو طرف آن طنابی چرمی متصل است. سوارکار طناب را در دست می گیرد و به کمک آن ، دستورات لازم را به اسب می دهد . 

  وسایل مورد نیاز : 

  کلاه : 

  کلاه سوارکاران در مسابقات سرعت ، گرد و لبه دار و مقاوم به ضربه است تا در صورت سقوط ، آسیب کمتری به آن ها برسد . در رقابت های درساژ ، که سرعت نقشی در مسابقه ندارد ، سوارکاران از کلاه سیلندری استفاده می کنند . 

  چکمه

  در مسابات سوار کاری ، اسب سوار ها از چکمه های بلند ( تا زیر زانو ) و شلوار های کشی تنگ و چسبان استفاده می کنند . چکمه روی شلوار قرار می گیرد. 

  لباس : 

  چابک سوارکاران از لباس هایی استفاده می کنند که دست و پا گیر نباشد و در آن ها احساس راحتی کنند .


 • تهیه و تنظیم توسط باشگاه ستاره تن سا
  تماس : 09132860375‬
  انتشار مطلب در :